Trzyosobowa kabina sypialna na bazie nadwozia Renault Premium – premiera z Azji

Pomyślelibyście, że Renault Premium stanie się kiedyś bazą dla ciągnika siodłowego z trzyosobową sypialnią? Spodziewalibyście się, że ktoś w ogóle będzie zainteresowany taką sypialnią zainteresowany? Ja też nie. Po raz kolejny jednak się okazuje, że w Chinach wszystko jest możliwe.

Dongfeng Chenglong to chińska marka samochodów ciężarowych. Producent ten od lat wykorzystuje kabiny z Renault Premium, oficjalnie kupując posiadając prawa do ich produkcji. Najpierw były to nadwozia do złudzenia przypominające „Premiumkę”, stosunkowo nisko zawieszone i bardzo wąskie. Z czasem stosowano jednak kolejne modernizacje i dzisiaj francuskie nadwozie jest już znacznie bardziej przestronne. Przede wszystkim Chińczycy wyżej je zawiesili, obniżając dzięki temu tunel silnika.

Najnowszy Dongfeng Chenglong H7 3.0 i jego poprzednik:

Omawiane nadwozie trafiło także do najnowszego modelu Dongfeng Chenglong H7 3.0, który został zaprezentowany na początku czerwca. I właśnie tam pokazano rozwiązanie, o którym wspomniałem już na wstępie. Jest to zupełnie niespotykane wyposażenie wnętrza, właśnie w formie wspomnianej, trzyosobowej sypialni.

Główne łóżko ma tutaj układ zupełnie standardowy. Znajduje się ono w podwyższonej części kabiny i oferuje miejsce do wypoczynku dla jednej osoby. Na dole mamy za to konstrukcję, ma oferować miejsce do spania dla aż dwóch osób. Składa się ona ze standardowego, pojedynczego materaca umieszczonego za fotelami, a także z dwóch małych materacy, które można dostawić z boku.

Wnętrze modelu H7 3.0:

Jeden z tych małych materacy umieszczamy nad siedziskiem prawego fotela, uprzednio obracając ten fotel o 180 stopni. Drugi mały materac trafia zaś nad tunel silnika, mając w tym celu przygotowaną specjalną podporę. Gdy natomiast połączymy to z tylnym materacem, łącznie otrzymujemy 120 centymetrów szerokości. Obok siebie faktycznie zmieszczą się więc dwie osoby, choć niestety tylko jedna z nich będzie miała normalne miejsce na nogi. Druga będzie musiała trzymać nogi na fotelu kierowcy lub po prostu będzie je podkurczała.

A gdzie w tym sens? Wraz z premierą modelu H7 3.0, Chińczycy opublikowali oficjalne wytłumaczenie. Ma to być rozwiązanie dla transportów, w których kierowcy i jego zmiennikowi towarzyszy właściciel ładunku. W Chinach coś takiego najwyraźniej się zdarza i w czasie pauzy ów właściciel musi spać w swoim aucie osobowym. Coś takiego jest oczywiście uciążliwe i dlatego też firma Dongfeng Chenglong postanowiła zaoferować zupełnie inne rozwiązanie.

Inne spojrzenie na to samo wnętrze:

Zdjęcia kabiny otrzymałem od chińskiego Czytelnika 40ton, podpisującego się jako „Truckfancier”. To również on przesłał mi fotografię chińskiego Renault Magnum, które omawiałem w tym artykule: Renault Magnum wrastające w ziemię w Chinach – pamiątka po krótkiej karierze