Trzy Scanie P320 Hybrid pod 14-tonowe ładunki wódki – ciekawa flota ze Szwecji

Absolut, czyli znany producent szwedzkiej wódki, sprawił sobie trzy bardzo ciekawe ciężarówki. Są to ciągniki siodłowe Scania P320 Hybrid, wyposażone w spalinowo-elektryczny napęd.

Szwedzki trunek cieszy się popularnością na wielu kontynentach. Spora część produkcji trafia się na daleki eksport, realizowany drogą morską. Szacuje się, że każdego dnia około 600 tys. butelek wódki pokonuje trasę z fabryki do portu. Przewozy te realizowane są na krótkiej, kilkukilometrowej trasie, w niewielkiej miejscowości Åhus na południu Szwecji. I dlatego też Absolut zdecydował się na Scanie z hybrydowym napędem.

Wszystkie trzy Scanie P320 Hybrid będą pracowały w typowo miejskich, czteroosiowych zestawach, mających 32-tonowe  DMC. Każda taka ciężarówka zabierze po 14 ton ładunku i będzie mogła przejechać 10 kilometrów na samym prądzie. Ten tryb elektryczny ma być uruchamiany w centrum miasta, by ograniczyć emisję hałasu i spalin. Poza centrum lub strefami zamieszkania samochód wróci do jazdy na oleju napędowym. 

Baterie hybrydy można ładować z zewnętrznego źródła prądu lub poprzez rekuperację. W tym drugim scenariuszu prąd będzie odzyskiwany z procesu hamowania ciężarówki, niczym w hybrydowych autach osobowych. Jeśli natomiast chodzi o silnik spalinowy, to model P320 Hybrid dysponuje 9-litrową, 5-cylindrową jednostką o mocy 320 KM.

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.