Ponad trzy razy wyższe kary za przewożenie imigrantów do UK, czyli 7 tys. funtów od „pasażera”

port calais

Kiedy opublikowałem kilka dni temu TEN artykuł, który traktował o porozumieniu między Francją a Wielką Brytanią w sprawie lepszej kontroli nad portem Calais, Mieszko Chmielnik, jeden z Czytelników skomentował go na Facebooku 40ton.net w następujący sposób: „Przydała by się jeszcze zmiana przepisów w samym UK odnośnie „przewozu” nielegalnych imigrantów i karania za to kierowców i firmy przewozowe… Ale i tak jest już nieźle.” I faktycznie przepisy te prawdopodobnie zostaną zmienione, lecz niestety tylko na gorsze.

Przepisy wprowadzone w 2000 r. nakładają na kierowców oraz firmy transportowe kary finansowe w wysokości do 2 tys. funtów za każdego nielegalnego imigranta ukrytego w pojeździe. Obecnie trwają jednak konsultacje społeczne nowych przepisów, w związku z którymi wysokość kary dla przewoźnika lub kierowcy może wzrosnąć z 2 tys. funtów do 7 tys. funtów za jednego imigranta.

Jest to sprawa dla polskich przewoźników i kierowców o tyle istotna, że W okresie od stycznia do czerwca 2014 roku 22% z ukaranych takimi grzywnami  stanowili kierowcy pracujący właśnie dla polskich firm transportowych. Na drugim miejscu znaleźli się Rumuni, na kolejnych Litwni, Węgrzy i Czesi.

Program zabezpieczeń i szkoleń jako ochrona

Brytyjskie służby graniczne, jako środek prewencyjny mający na celu ułatwienie firmom transportowym wprowadzenie stosownych zabezpieczeń i procedur chroniących ich pojazdy przed wtragnięciem  nieuprawnionych osób, opracowały system akredytacji.

Udział w programie jest bezpłatny, do którego mogą przystąpić wyłącznie firmy transportowe (indywidualni kierowcy nie mogą przystąpić do programu).

Aby wziąć udział w programie, firma musi spełnić określone warunki dotyczące zabezpieczenia pojazdów, jak również spełnić wszystkie wymagania określone przez Służbę Graniczną. Ponadto przedstawiciele/właściciele firm transportowych oraz zatrudnieni kierowcy biorą udział w specjalnych szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez funkcjonariuszy brytyjskiej SG. Według danych SG do przedmiotowego programu przystąpiło m.in. 50 firm przewozowych z Wielkiej Brytanii, 21 – Polski, 6- Litwy, 5 – Czech, 2 – Rumunii oraz 2- Węgier.

System obejmuje między innymi: pisemne instrukcje dla kierowców, szkolenia dla kierowców, stosowanie list kontrolnych zabezpieczeń, stosowanie  urządzeń zabezpieczających (np. kłódki, uszczelki i kable przy plandekach). Po załadunku, kierowca ma obowiązek sprawdzić urządzenia zabezpieczające i pojazd. Podobnie  po każdym zatrzymaniu i przed wjazdem do Wielkiej Brytanii.

Dołączenie do systemu akredytacji może pomóc obniżyć wysokości ewentualnych kar. Aby stać się użytkownikiem systemu, firma musi mieć skuteczny system zabezpieczeń dla swoich pojazdów. Należy również upewnić się, że urządzenia zabezpieczające są prawidłowo stosowane. Informacje o systemie akredytacji i sposobach zabezpieczenia pojazdów można znaleźć na poniższych stronach.

https://www.gov.uk/secure-your-vehicle-to-help-stop-illegal-immigration
https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/342665/10_steps_to_avoid_a_penalty.pdf

Więcej artykułów na temat problemu nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii można znaleźć TUTAJ. Są tam informacje m.in. o francuskich policjantach, którzy dają przyzwolenie na rozjeżdżanie imigrantów ciężarówkami, groźbach zamknięcia portu w Calais, czy protestach i petycjach przewoźników.

Źródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie