Dotychczas raczej rzadko słyszało się w Polsce o łamaniu przepisów przez przewoźników z Niemiec. Od kiedy jednak minął termin obowiązkowej wymiany tachografów, nastąpiła cała kumulacja komunikatów właśnie z udziałem sprzętu na niemieckich tablicach.
19 marca, na bramkach autostrady A2 pod Poznaniem, ITD zatrzymało chłodniczy zestaw należący do przewoźnika z Niemiec. Ciągnik okazał się być Scanią S580 zarejestrowaną po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku i nadal wyposażoną w tachograf cyfrowy bez „inteligentnych funkcji”, takich jak możliwość zdalnej kontroli oraz automatyczne namierzanie satelitarne. Dlatego stwierdzono złamanie przepisów w zakresie obowiązkowej wymiany.
27 marca, na drodze krajowej nr 10 pod Toruniem, ITD zatrzymało MAN-a TGX, którym niemiecki przewoźnik wykonywał przewóz ładunków z Niemiec oraz Holandii, przeznaczonych na Litwę. Również i ten pojazd okazał się wyposażony w tachograf cyfrowy sprzed 15 czerwca 2019 roku, co oznaczało niedotrzymanie terminu obowiązkowej wymiany.
31 marca, na drodze krajowej nr 92 między Poznaniem a Wrześnią, zatrzymano trzeci zestaw z Niemiec. Tym razem składał się on ze Scanii R450 z nadwoziem starej generacji, a więc pochodzącej jeszcze sprzed 2018 roku. Pojazd ten przywiózł do Polski ładunek części samochodowych, nadal robiąc to z tachografem cyfrowym pierwszego, „nieinteligentnego” typu. Ponadto kontrola wykazała 2,5-tonowe przeciążenie osi napędowej, braki w dokumentach oraz naruszenia norm czasu pracy.
W dwóch pierwszych przypadkach wszczęto postępowania administracyjne wobec firm na kwoty maksymalnie 12 tys. złotych (2,9 tys. euro). W trzecim przypadku, gdzie lista naruszeń była znacznie dłuższa, przewoźnik może mieć do uiszczenia kary administracyjne na 28,5 tys. złotych (6,8 tys. euro), a dodatkowo wystawiono mandaty dla kierowcy na łącznie 900 złotych (215 euro).
Pierwszy komunikat WITD Poznań:
Dnia 19 marca, na autostradzie A2, na parkingu przy PPO Gołuski, został zatrzymany do kontroli drogowej zespół pojazdów niemieckiego przewoźnika.
W toku prowadzonej kontroli stwierdzono, że tachograf zamontowany w pojeździe to tachograf cyfrowy pierwszej generacji. W związku z wykonywaniem międzynarodowego transportu drogowego w pojeździe powinien być zamontowany tachograf inteligentny, drugiej generacji G2V2.
[…]
W związku ze stwierdzeniem niewłaściwego tachografu u niemieckiego przewoźnika, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne na firmę, w wysokości 10 000zł oraz na osobę zarządzającą w firmie w wysokości 2 000zł.
Komunikat WITD Bydgoszcz:
W dniu 27 marca br. na ekspresowej „dziesiątce” koło Torunia bydgoscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wytypowali do kontroli zespół pojazdów, którym niemiecki przewoźnik realizował transport drogowy ładunków z Holandii i Niemiec na Litwę.
W wyniku oględzin kabiny inspektorzy stwierdzili, że pomimo takiego obowiązku w ciężarówce nie został zainstalowany tachograf inteligentny drugiej generacji umożliwiający m.in. zdalny odczyt przez służby kontrolne zapisanych w nim danych, lecz znajduje się zwykły tachograf cyfrowy.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 165/2014 w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym, od dnia 1 stycznia 2025 roku wszystkie pojazdy, które poruszają się w ruchu międzynarodowym po terytorium Unii Europejskiej muszą być wyposażone w nowoczesne inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2), przy czym do końca lutego br. służby kontrolne stosowały tzw. okres przejściowy, dając dodatkowy czas na wymianę urządzeń. Przewoźnik z Niemiec, pomimo tego dodatkowego czasu, nie dostosował swojego pojazdu do obowiązujących wymagań. Teraz czeka go wysoka kara pieniężna, na poczet której uiścił kaucję. Odpowiedzialności nie uniknie też osoba zarządzająca operacjami transportowymi w jego firmie, wobec której także toczy się postępowanie.
Drugi komunikat WITD Poznań:
Dnia 31 marca, w miejscowości Siedlec przy DK92, zatrzymano do kontroli drogowej zestaw niemieckiego przewoźnika, który przewoził części do samochodów osobowych.
Zatrzymany pojazd członowy poddano kontroli wagowej. Waga wskazała wartość 14,02 t na osi napędowej kontrolowanego pojazdu, co stanowiło przekroczenie dopuszczalnych norm nacisku na oś napędową aż o 2,52 t. Przewoźnik nie posiadał zezwolenia kategorii V na przejazd pojazdu nienormatywnego.
W toku kontroli ujawniono także stosowanie niewłaściwego tachografu. Pojazd niemieckiego przewoźnika pochodzący z 2015 roku wyposażony był w tachograf cyfrowy, a zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pojazd zarejestrowany przed 15 czerwca 2019 roku, wykonujący transport międzynarodowy, powinien być wyposażony w tachograf inteligentny, generacji drugiej.
Kontrola danych zawartych na karcie kierowcy również wykazała liczne naruszenia, dotyczące czasu pracy kierowcy, a kierujący nie posiadał przy sobie wszystkich wymaganych w transporcie dokumentów.
Wobec niemieckiego przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem zostaną wszczęte postępowania administracyjne, na łączną kwotę 28 450 zł. Kierowcę ukarano mandatami karnymi, w łącznej kwocie 900 zł.
Harmonogram tachografowych zmian:
Do 31 grudnia 2024 roku (okres przejściowy do 28 lutego 2025 roku): Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w tachografy analogowe lub podstawowe tachografy cyfrowe. W praktyce mowa o pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy, między krajami Unii Europejskiej, a także Szwajcarią, Wielką Brytanią oraz Liechtensteinem.
Do 21 sierpnia 2025 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w inteligentne tachografy pierwszej generacji. Mowa więc o samochodach, których pierwsza data rejestracji przypadnie na okres między 15 czerwca 2019 a 21 sierpnia 2023 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy, między krajami Unii Europejskiej, a także Szwajcarią, Wielką Brytanią oraz Liechtensteinem.
Do 1 lipca 2026 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem samochodów ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony, które wykonują zarobkowy transport międzynarodowy, między krajami Unii Europejskiej, a także Szwajcarią, Wielką Brytanią oraz Liechtensteinem. Będzie to dotyczyło zarówno pojazdów nowo rejestrowanych, jak i używanych.