OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 18 Luty, 2015

Trzy lata testów naczepy o długości 15,65 metra i wysokości 4,9 metra, czyli bardzo ekologiczny gigant

Pisałem bodajże przedwczoraj (TUTAJ), że już wkrótce Unia Europejska może dopuścić do ruchu dłuższe, 14,9-metrowe naczepy, na rzecz których bardzo silnie lobbuje firma Kögel. Dzisiaj chciałbym wrócić do tego tematu, bo oto niemal trzy lata testów dłuższych naczep podsumowała brytyjska firma Eddis Transport. W tym czasie wykorzystywana przez przedsiębiorstwo naczepa pokonała około miliona kilometrów, w związku z czym naprawdę jest z czego zdawać tutaj sprawozdanie.

Elddis_Transport_naczepa_15,65_4,9_najwieksza

Naczepa Eddis Transport to prawdziwy gigant, reprezentujący największy możliwy rozmiar sprawdzany w brytyjskich testach, opisywanych TUTAJ. Reklamująca firmę Velvet konstrukcja ma “małe koła”, aż 15,65 metra długości i 4,9 metra wysokości, w związku z czym całkiem spora przecież kabina Megaspace wygląda przy niej na jakby o rozmiar za małą. Wszystko to pozwoliło na zamontowanie wewnątrz aż dwóch pokładów, na które zmieścimy 90 wysokich na 120 centymetrów palet, wyładowanych stosunkowo lekkim papierem toaletowym.

Co ciekawego można jednak powiedzieć o eksploatacji takiego giganta? Testowa naczepa pracuje na stałej trasie, siedem dni w tygodniu, praktycznie przez całą dobę, dzięki czemu roczny przebieg pojazdu to ponad 350 tys. kilometrów. Przy tak intensywnej eksploatacji wszelkie oszczędności są naturalnie bardziej widoczne, dlatego też firmie Eddis Transport udało się zaoszczędzić dzięki długiej naczepie aż 250 tys. kilogramów CO2. Jest to równica wyliczona w stosunku do emisji, którą wytworzyłoby przewiezienie tej samej ilości ładunku naczepą o długości 13,6 metra. Dane te na pewno ucieszą ekologów, choć i sam przewoźnik ma powody do radości – mniejsza emisja CO2 oznacza naturalnie wprost proporcjonalnie niższe zużycie paliwa.

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. WAW napisał(a):

  Tu nie chodzi o bicie piany a miejsca pracy:)

 2. dlugi napisał(a):

  90 palet???? Ja obstawiam ze MAX 60wchodzi na standardowa jest 26 palet+4×gorny poklad daje 60

 3. Bob napisał(a):

  AHAHAHAHA CO2 zaoszczędzili aż się kawą oblałem

 4. zzx napisał(a):

  paleta palecie nierówna.
  angole wszystko mają inaczej.
  autor zapomniał dodać, że te palety pewnie jeżdżą na trzech poziomach więc liczba 90 sztuk przy wysokościach palet 1,2 i wysokości naczepy 4,9 jest całkiem możliwa także w przypadku palet angielskich.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.