Zdjęcie nie ma bezpośredniego związku z tekstem.
Niemieckie doniesienia o transportowych kradzieżach znowu przybrały charakter „dzień po dniu”. Tym razem mowa o aż czterech różnych przypadkach, dotyczących zarówno przewożonych ładunków, jak i paliwa.
Pierwsza informacja pochodzi z minionego wtorku, 5 listopada, gdy na rozładunek w mieście Kaiserslautern dotarł zestaw przewożący roboty odkurzające. Już na miejscu kierowca zauważył ślady włamania do naczepy oraz brak około 500 robotów, o łącznej wartości ponad 80 tys. euro. Według wstępnych ustaleń, złodzieje mogli dokonać kradzieży jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy zestaw odbywał nocną pauzę na autohofie w miejscowości Northeim, około 350 kilometrów na północ od Kaiserslautern.
Drugi przypadek stwierdzono w minioną środę, 6 listopada. Około godziny 5 rano kierowca zakończył pauzę na parkingu przy autostradzie A2, w okolicach Hanoweru (dokładnej lokalizacji nie podano). Przed wyjazdem dokonał ogólnych oględzin pojazdu i wtedy też zauważył ślady włamania do naczepy. Kradzież objęła ponad setkę automatycznych ekspresów do kawy, o szacowanej wartości 78 tys. euro. Sądząc po dużej objętości tego towaru, w przestępstwo musiała być zaangażowana cała grupa osób, dysponujących autem dostawczym.
Mniej więcej w tym samym czasie, również w środę rano, odnotowano trzeci przypadek. Kierowca, który kończył pauzę na parkingu przy autostradzie A2, na granicy landów Niedersachsen oraz Sachsen-Anhalt (zapewne był to parking Helmstedt), zwrócił uwagę na rozciętą plandekę w swojej naczepie, a także pozostałości po użyciu gaśnicy. Było to następstwem działania złodziei, którzy wynieśli w nocy aż siedem palet z komputerowymi monitorami, o łącznej wartości około 30 tys. euro. Następnie przestępcy mogli wykorzystać gaśnicę do zatarcia śladów, by utrudnić w ten sposób prowadzenie śledztwa.
Ostatnia sprawa pochodzi z minionej nocy, z 6 na 7 listopada. Tym razem przestępstwo zauważyli sami policjanci, którzy patrolowali autostradę A5 i zjechali na parking w okolicach miejscowości Hohberg. Ich szczególną uwagę zwrócił wówczas zestaw z naczepą, ustawiony równolegle do innych ciężarówek i roztaczający wokół siebie silny zapach oleju napędowego. Gdy tylko funkcjonariusze zaczęli się z niego zbliżać, z kabiny próbowały uciec dwie osoby, obywatele Rumunii w wieku 31 oraz 37 lat. Gdy już natomiast ich zatrzymano, w podejrzanej ciężarówce znaleziono też sprzęt do przepomowywania paliwa, a w zestawie stojącym obok uszkodzony wlew do zbiornika. Według wstępnych ustaleń, tuż przed kradzieżą zatrzymani mężczyźni ukradli w ten sposób około 300 litrów oleju napędowego.
Dodatkowy komentarz:
Ledwie kilka tygodni temu pisałem o podobnej serii kradzieży ładunków, również z niemieckich dróg: Trzy kradzieże ładunków jedna po drugiej – zabrano elektronikę, tytoń i opony. Wszystko doskonale wpisuje się więc w raporty firmy TAPA, według których zbliżający się okres świąteczny znacznie zwiększa zainteresowanie kosztownymi ładunkami. Eksperci twierdzą, że kradziony sprzęt elektroniczny – jak roboty odkurzające, czy ekspresy do kawy – wystawiany jest po prostu na internetowych platformach sprzedażowych, za zupełnie standardowe ceny, by nie wzbudzać podejrzeń o nielegalne pochodzenie. Poza tym TAPA mówi po prostu o bardzo poważnym problemie kradzieżowym, który zrodził się w niemieckiej logistyce. Po uwzględnieniu wszystkich czynników – jak wartość ładunków, dodatkowe przestoje ciężarówek, czy koszty ubezpieczeniowe itp. – może on kosztować gospodarkę nawet 7,5 miliarda euro w skali roku!
Jeśli natomiast chodzi o przepompowywanie paliwa z innych zestawów, to przypomnę, że zjawisko to pozostaje kojarzone głównie z ciężarówkami na rumuńskich rejestracjach. Pojawiły się już na to bardzo liczne przykłady, jak chociażby poniższe nagranie, omawiane w tym artykule: Dokładnie tak wygląda kradzież paliwa z ciężarówki – na tyle ciągnika ukryto kamerę. Zła wiadomość jest też taka, że złodzieje paliwa ponoszą niewielkie kary, co z kolei wyjaśniałem w tym tekście: Wyrok w zawieszeniu za kradzież paliwa – zestaw z drugą pompą i prawdziwa plaga
Kradzież paliwa na przykładowym filmie: