Trzech młodych Afgańczyków w ciężarówce jadącej z Serbii do Polski – ukryli się w naczepie z rudą cynku

trzech_chlopcow_w_naczepie_1

Aktualizacja: Według najnowszych doniesień Afgańczycy kłamali w sprawie swojego wieku. Badania kości wykazały bowiem, że dwóch z nich jest pełnoletnich i tylko jeden powinien być traktowany jako dziecko. Jest to o tyle istotne, że imigranci niepełnoletni objęci są innymi przepisami, niż osoby dorosłe. Jaki zaś będzie ich dalszy los? Trafią oni do kraju, z którego wjechali do Polski, czyli na Słowację. Prawdopodobnie transport odbędzie się jeszcze dzisiaj wieczorem.


Poniżej zamieszczam wczorajszy komunikat Straży Granicznej, opowiadający o znalezieniu trzech nielegalnych imigrantów w ciężarówce. Byli to chłopcy w wieku od 10 do 17 lat, będący w podróży z Afganistanu do Niemiec lub Belgii.

Trzej młodzi cudzoziemcy, którzy ukryci w naczepie samochodu ciężarowego nielegalnie przekroczyli polską granicę, zostali zatrzymani 17 stycznia na terenie gminy Maków Podhalański.

Powracający z zagranicznej trasy (Serbia-Węgry-Słowacja-Polska) kierowca samochodu ciężarowego, zaniepokojony odgłosami dochodzącymi z naczepy, zawiadomił o tym fakcie Policję. Kiedy w obecności funkcjonariuszy z Komendy Policji w Makowie Podhalańskim usunięto plomby zabezpieczające i otwarto kontener, okazało się, że w przestrzeni ładunkowej, wypełnionej rudą cynku, ukryło się trzech młodych chłopców obcego pochodzenia.

Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów. Ponieważ byli bardzo zziębnięci, wezwano karetkę, która przewiozła ich do szpitala w Suchej Beskidzkiej. Po sprawdzeniu przez lekarzy, że zdrowie obcokrajowców nie jest zagrożone, zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem.

Dzisiaj od rana prowadzone są czynności przy udziale tłumacza, mające na celu ustalenie dokładnych danych zatrzymanych oraz szczegółów zdarzenia. Młodzi cudzoziemcy podali się za obywateli Afganistanu w wieku 10, 15 i 17 lat. Twierdzą, że celem ich podróży była Belgia i Niemcy.

Dodatkowe zdjęcia:

trzech_chlopcow_w_naczepie_2 trzech_chlopcow_w_naczepie_3