Trwają ilościowe zakazy ruchu na A12 w Austrii – po 30 kilometrów korków i polityczne przepychanki

W samym tylko czerwcu Austriacy postanowili wprowadzić dziesięć dni z ilościowymi zakazami ruchu. Czerwcowe ograniczenia rozpoczęły się w miniony czwartek, trwając aż do soboty. Dzisiaj wystartowały na nowo, by potrwać do czwartku, natomiast kolejna seria ruszy w nadchodzący poniedziałek.

Co to oznacza dla przewoźników? Niestety niemieckie media rozpisują się o gigantycznych korkach, w których kierowcy stoją całymi godzinami. Dla przykładu, sobotnia kolejka do niemiecko-austriackiej granicy liczyła 30 kilometrów. Wszystko dlatego, że Austriacy przepuszczają po trzysta ciężarówek na godzinę, chcąc w ten sposób uniknąć zatłoczenia autostrady A12.

Tymczasem na najwyższych „stołkach” trwają przepychanki dotyczące zakazu. Niemiecki minister transportu poważnie skrytykował federalny rząd Austrii, określając zakazy nielegalnym utrudnianiem tranzytu. Sami Austriacy odpowiedzieli zaś stwierdzeniem, że po prostu muszą bronić się przed nadmiarem ciężarówek, gdyż ich ruch zagraża środowisku naturalnemu. Zwrócili też uwagę na nowy wyrok Komisji Europejskiej, według którego ilościowe ograniczenia są jak najbardziej zgodne z prawem.

Poniżej zamieszczam listę nadchodzących dni z ilościowymi zakazami ruchu. Wszyscy kierowcy zmierzający w tych dniach do Austrii powinni wziąć pod uwagę wielogodzinne opóźnienia. Warto też przygotować się na przymusowy postój przy bardzo wysokich temperaturach. Choć tutaj sytuację nieco ratuje niemiecka policja, rozdająca kierowcom wodę.

⊗ 12 czerwca (środa)

⊗ 13 czerwca (czwartek)

⊗ 17 czerwca (poniedziałek)

⊗ 18 czerwca (wtorek)

⊗ 19 czerwca (środa)

⊗ 21 czerwca (piątek