Trwaj protesty przeciwko montowaniu kamer obserwujących kierowców ciężarówek w czasie ich pracy

kabina_ciezarowki_kierowca_nagranie

W Holandii trwają protesty przeciwko kamerom mającym obserwować kierowców ciężarówek w czasie ich pracy. Ma to związek z projektem zapowiedzianym przez firmę ubezpieczeniową TVM, chcącą próbnie zamontować kamery w setkach samochodów ciężarowych, w zamian oferując przewoźnikom bardzo atrakcyjne cenowo polisy.

Przeciwko projektowi TVM opowiedziały się już związki zawodowe, których argumenty opisywałem TUTAJ. Związkowcy od kilku tygodni prowadzą wielką akcję zbierania podpisów przeciwko kamerom, a do tego mniejsze akcje wystartowały w samych firmach transportowych. Swój zbiorowy sprzeciw wyrazili między innymi kierowcy z Kuijpers Transport oraz Van der Werff, a kolejne porozumienia tego typu pojawią się zapewne już wkrótce. Zwłaszcza, że lista firm zaoferowanych projektem TVM liczy około trzydziestu pozycji, zaś odsetek kierowców popierających instalację kamer wynosi zdaniem związków zawodowych marne 1,7 proc.

Jedna z holenderskich firm transportowych została już zmuszona do usunięcia kamer, wcześniej odnotowując w związku z nimi bardzo dobre wyniki. O tym kontrowersyjnym przypadku pisałem w artykule zatytułowanym Urząd ds. ochrony danych osobowych nakazał przewoźnikowi wyłączyć kamery nagrywające kierowców.