Trwa wyprawa Scanii 141 na Bliski Wschód – zobacz krótki opis oraz kilka zdjęć z trasy

Jak już jakiś czas temu pisałem, grupa zapaleńców postanowiło ruszyć Scaniami serii 1 na Bliski Wschód. Całe przedsięwzięcie nawiązuje oczywiście do lat 70- i 80-tych, kiedy transport drogowy między Europą a takimi krajami jak Irak i Iran przeżywał prawdziwy rozkwit. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ, w krótkim opisie wyprawy, a także wprowadzeniu do tematu przewozów na Bliski Wschód.

W liczącą 13 tys. kilometrów trasę 3 maja ruszyły ostatecznie dwie ciężarówki, obie będące egzemplarzami Scanii 141 z końca lat 70-tych. Ponadto autom towarzyszy kampingowy Fiat Ducato, którym jedzie cała ekipa miłośników wspierających przedsięwzięcie.

Przejazd ciężarówek w kierunku azjatyckich pustyni rozpoczął się w niecodzienny sposób, mianowicie od górskiego przejazdu przez zaśnieżoną Przełęcz Simplon. Okazało się bowiem, że wiekowe Scanie nie mogą przedostać się ze Szwajcarii do Włoch głównymi drogami, na które wstęp mają wyłącznie pojazdy spełniające najnowsze normy Euro. Kolejnym ciekawym przystankiem był legendarny parking Londra Camp w Turcji, który kilkadziesiąt lat temu był chyba najpopularniejszym miejscem postoju wszystkich ciężarówek zmierzających na Bliski Wschód. Dzisiaj natomiast Londra Camp służy za… tor kartingowy, a zaparkowanie pod nim ciężarówką jest zabronione. Następnie zabytkowe Scanie wjechały natomiast na teren Azji, czyli na górskie trasy południowej Turcji. Jak łatwo się domyślać, tamtejsze drogi okazały się być w jeszcze gorszym stanie, niż w latach 70- i 80-tych.

Kilka zdjęć z wyprawy można zobaczyć na brytyjskim Big Lorry Blog TUTAJ i TUTAJ.