Trwa budowa Niebieskiego Korytarza, czyli sieć stacji LNG, dzięki której Europę przejedziemy na gazie

iveco_stralis_lng_cng_euro_6_1

Alternatywne paliwa, takie jak na przykład płynny gaz ziemny (LNG), mogłyby być ciekawą alternatywą dla oleju napędowego, gdyby tylko było gdzie je zatankować. W związku z tym w Europie pełną parą trwa budowa Niebieskiego Korytarza (ang. Blue Corridor) – sieci placówek sprzedających LNG. Założeniem całego projektu jest umożliwienie tankowania gazu co kilkaset kilometrów, a tak, aby móc przejechać nim ciężarówką o bardzo ograniczonym zasięgu.

Drogi objęte projektem to łącznie aż 4 tys. kilometrów, na których stanie, a po części nawet już stanęło, czternaście stacji sprzedających LNG lub LNG i CNG. W ostatnich dniach stację LNG otwarto w szwedzkim Örebrö, nieopodal belgijskiej Antwerpii oraz we włoskim mieście Piacenza. W najbliższej przyszłości otwarta zostanie odpowiednia placówka w Rotterdamie, a później także w Maladze, Lizbonie, Lionie, Paryżu, Porto, Jesenice oraz Brukseli.

Kiedy projekt zostanie zakończony, na drogi wyruszy pilotażowa flota 100 zasilanych LNG ciężarówek, które będą woziły ładunki z północy na południe Europy, udowadniając tym samym, że jazda na gazie jest całkowicie możliwa. Przewidziano dla nich cztery różne trasy, które można zobaczyć poniżej. Niestety Polski na mapie projektu Blue Corridor zabrakło.

trasy_lng_blue_corridor

Na zdjęciu: Iveco Stralis Natural Power, który może przejechać na LNG do 750 km.