Trasa ze Szwajcarii do Iranu, w 2014 roku, dwiema Scaniami serii 1 – można to oglądać na filmach

Aktualizacja: pod tekstem zamieściłem kolejną, czwartą część filmu

Był rok 2014, gdy dwie Scanie serii 1 wyruszyły w trasę ze Szwajcarii do Iranu. Chciano w ten sposób odtworzyć przejazd, jakie przed laty wykonywano na porządku dziennym.

Zarówno ciężarówki, jak i trasa przejazdu, były pięknym nawiązaniem do historii. Starano się wybierać dokładnie te trasy, po których w latach 70-tych masowo odbywał się transport na Bliski Wschód.  Dobierano te same przejazdy po odcinkach górskich, czy też słynne niegdyś miejsca postojowe. Trasa prowadziła przy tym ze Szwajcarii do Włoch, następnie do Grecji i przez całą Turcję w kierunku Iranu.

Jak łatwo się domyślać, nie obyło się przy tym bez problemów. W ciągu ostatnich 40 lat turecka infrastruktura przeszła ogromne zmiany i nawet we wschodnich, górskich rejonach kraju pobudowano nowe drogi. Naturalną koleją rzeczy było też zamknięcie wielu przydrożnych restauracji, przy których kiedyś spotykano ciężarówki z całej Europy.

Rzut oka na wnętrze serii 1:

Warto też wspomnieć o samych pojazdach. Wykorzystane w przejeździe Scanie były nie tylko pięknymi klasykami, ale też idealnie oddawały specyfikę transportu na Bliski Wschód. Przed laty właśnie takimi ciągnikami tysiące kierowców kursowały z Europy Zachodnie do Iranu. Stosowano takie same bagażniki na dachu i też nie stroniono od dodatkowego oświetlenia. Poza Scaniami w przejeździe uczestniczył też kempingowy Fiat Ducato, służący między innymi do nagrywania filmów.

Dlaczego natomiast wspominam o tym aż cztery lata po całym przedsięwzięciu? Powód jest naprawdę dobry – na YouTube pojawiły się właśnie cztery filmy z przejazdu, wspólnie dające niemal dwie godziny rozrywki. Mają one dosyć ciekawy układ, łącząc historię ze współczesnością. Na poszczególnych odcinkach trasy można bowiem zobaczyć i nagranie z 2014 roku, i historyczne nagrania z epoki. Są też komentarze uczestników przejazdu (między innymi w języku angielskim) i po prostu cała masa ciekawostek.

Wszystkie cztery filmy możecie zobaczyć poniżej. Jeśli natomiast zastanawiacie się dlaczego ciężarówki jeździły kiedyś do Iranu i jak odbywały się te przejazdy, to zapraszam do następujących tekstów:

Scania z firmy “Astran” i tło historyczne, czyli dlaczego ciężarówki jeździły na Bliski Wschód

Lista dokumentów, które trzeba było mieć przy sobie jadąc z Zachodu do Iranu w 1975 roku

Wspomnienia z trasy do Iranu w barwach PEKAES Warszawa – część 1