Trasa z Rotterdamu do Oslo przygotowywana dla ciężarówek z autopilotami

Na trasie z Holandii do Norwegii można było ostatnio spotkać szczególny zestaw. Był to DAF XG ze specjalnym systemem kamer i czujników, zbierający dane dla przyszłego autopilota.

Prezentowany zestaw uczestniczył w projekcie MODI, współfinansowanym przez Unię Europejską i mającym na celu opracowanie zautomatyzowanych ciężarówek. Jak na razie przygotowania są na wstępnym etapie, mającym określić, czy infrastruktura drogowa w ogóle nadaje się do tego typu przedsięwzięć. Stąd omawiany przejazd na trasie z Rotterdamu do Oslo, mający charakter rozpoznawczy.

DAF XG został podpięty do naczepy z firmy Gruber Logistics, jednego z partnerów projektu MODI. Za przednią szybą ciągnik miał ukryte dodatkowe kamery oraz czujniki, opracowane przez firmę Q-Free, specjalizującą się w nowoczesnym zarządzaniu infrastrukturą drogową. Elementy te zbierały dane na temat układu drogi, w tym zwłaszcza na temat jakości jej oznakowania, by następnie przekazać je do norweskiego instytutu badawczego SINTEF. Ten będzie miał za zadanie przeanalizować, czy ciężarowy autopilot byłby w stanie poradzić sobie na omawianej trasie, bezpiecznie wykonując przejazd przez autostrady Holandii, Niemiec, Danii i południowej Norwegii.

W ramach projektu MODI mówi się o autopilocie czwartego stopnia. Według oficjalnej nomenklatury, jest to autopilot zdolny poradzić sobie na wszystkich etapach drogi, ale nadal wymagający obecności kierowcy w kabinie, na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej.

Dodatkowe zdjęcia omawianego ciągnika: