Tranzyt ciężarówek przez Polskę zastąpiony pociągami – intermodal do Rosji i na Ukrainę

Zainteresowanie przewozami intermodalnymi wyraźnie wzrosło. Jeszcze kilka lat temu rozwiązanie to kojarzono głównie w krajami alpejskimi. Dzisiaj natomiast słynną ideę „tiry na tory” realizuje się nawet na bardzo dalekich trasach.

Nowym, wyjątkowo ciekawym przykładem może być inwestycja firmy Laude.pl Smart Intermodal. Przedsiębiorstwo to chce ograniczyć tranzyt ciężarówek między Niemcami a Rosją oraz Ukrainą. Zamiast tego proponuje zamykanie ładunków w kontenerach i przewożenie ich przez Polskę pociągami.

W chwili obecnej Laude.pl operuje między Dniepropietrowskiem a Zamościem, a także między Moskwa a Małaszewiczami. Jesienią chce natomiast wydłużyć swoje trasy do Zagłębia Ruhry, tworząc w ten sposób alternatywę dla polskiej i niemieckiej autostrady A2.

By zrealizować swój projekt, firma rozpoczęła już współpracę z PKP Cargo. Ponadto przedsiębiorstwo właśnie podpisało kontrakt na zakup 200 wagonów do przewozu kontenerów. Mają to być innowacyjne wagony rosyjskiej produkcji, wyróżniające się bardzo duża odpornością na eksploatację.

Kontener typu HTSYP:

Warto też wspomnieć o samych kontenerach. Tutaj Laude.pl wyróżnia się stosowaniem między innymi kontenerów HTSYP. Mają one pojemność 45 m3 i przeznaczone są do transportu towarów sypkich. Jest to zasługa otwieranego dachu, odchylanej klapy oraz przystosowania do pracy z siłownikiem wywrotu. Producentem tych konstrukcji jest polska firma Remprodex z Człuchowa.

A na koniec mam taką małą refleksję. Pamiętam moment, gdy akcja „tiry na tory” na dobre zawitała do Polski. Miało to miejsce bodajże w 2008 lub 2009 roku. W polskich miasta rozmieszczano wówczas billboardy informujące o niszczeniu dróg przez ciężarówki. W internecie pojawiła się zaś strona, na której można było skarżyć się na kierowców ciężarówek. Wszystko to wyglądało po prostu karykaturalnie.

Tymczasem po raz kolejny okazało się, że zamiast rzucać kłody pod nogi przewoźnikom drogowym, rozwiązanie sprawy wystarczy pozostawić wolnemu rynkowi. Niewydolność niemieckiej sieci autostrad zrobiła bowiem swoje i dzisiaj transporty intermodalne stały się najzwyczajniej w świecie opłacalne.