Transportowe zapowiedzi na 2020 rok: mandaty, premiery, długości i Pakiet Mobilności

Już tylko półtora dnia dzieli nas od wymiany kalendarzy na nowe. Co natomiast rok 2020 będzie oznaczał dla branży transportowej? Czy przewoźnicy i kierowcy mają na co czekać, czym się cieszyć lub też czego się obawiać?

Trzeba przyznać, że tym razem lista zapowiedzi jest wyjątkowo długa. Znajdziemy na niej także te tematy, w których ostatnie zmiany zaszły kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Poniżej przygotowałem więc mały skrót najważniejszych planów.

Mandaty

Jedna z najnowszych zapowiedzi dotyczy mandatów. Rząd chciałby podnieść ich wysokość i prawdopodobnie nastąpi to właśnie w 2020 roku. Nowe stawki mają być trzy, a może nawet cztery razy wyższe niż dotychczas. Wszystko zaś dlatego, że obecne stawki mandatów za przekroczenie prędkości ustalono 16 lat temu. W tym czasie polskie zarobki wyraźnie wzrosły i mandaty mają zostać do tego dostosowane.

Kabiny

Jeszcze dłużej nie zmieniano ogólnoeuropejskiej normy długości zestawu. 16,5-metrowe ciężarówki z 13,6-metrowymi naczepami, dominujące dzisiaj na europejskich drogach, weszły do powszechnego użytku w 1991 roku. We wrześniu 2020 roku norma ma jednak wydłużyć się o 90 centymetrów. Konkretnie ma to dotyczyć kabin ciężarówek, by uczynić je bezpieczniejszymi i bardziej aerodynamicznymi.

Podkreślam, że stosowanie dłuższych kabin będzie możliwe, choć nie będzie obowiązkowe. Zanim producenci zaprezentują odpowiednie, dłuższe nadwozia, może upłynąć nawet kilka lat. Stowarzyszenie producentów ACEA zapowiedziało zresztą, że będzie to okres bardziej długofalowy. Nieoficjalnie też wiadomo, że jedną z pierwszych ciężarówek o nieco dłuższej kabinie będzie następca DAF-a XF. Ma on zostać zaprezentowany w 2021 roku, o czym więcej pisałem tutaj.

Premiery

Skoro już o ciężarówkach mowa, warto wspomnieć o premierach. Już na początku 2020 roku swoje zmodernizowane ciężarówki zaprezentują MAN oraz Volvo Trucks. Wiadomo, że modyfikacjom ulegną między innymi wnętrza długodystansowych nadwozi. W przypadku MAN-a zapowiada się też nowy, znacznie praktyczniejszy sposób zagospodarowania najwyższych kabin XXL.

Pamiętajmy też, że w parzystych latach Niemcy organizują swoje targi samochodów użytkowych IAA w Hanowerze. Edycji 2020 także nie zabraknie, więc jeśli ktoś będzie miał do pokazania jakieś dodatkowe premiery lub prototypy, prawdopodobnie będzie chciał z nimi zdążyć do wrześniowych targów.

Pakiet Mobilności

Ostatnią z najważniejszych nowości ma natomiast być Pakiet Mobilności. Unijne władze doszły do kompromisu (opisywanego tutaj) i pakiet ma być gotowy do wejścia w życie. Wcześniej jednak musi on zostać oficjalnie ogłoszony. I właśnie to ma nastąpić w 2020 roku, prawdopodobnie w pierwszym lub drugim kwartale.

Dopiero po tym oficjalnym ogłoszeniu, rozpoczną się przygotowania do wejścia nowych przepisów w życie. Większość Pakietu Mobilności ma obowiązywać po 18 miesiącach okresu przejściowego. W praktyce oznaczałoby to więc końcówkę 2021 roku. Choć część ma też mieć większe opóźnienie. Przykładem mogą być tachografy oraz licencje dla pojazdów powyżej 2,5 tony, zaplanowane dopiero na rok 2026.