Transportowcy bronią się przed wypłacaniem ryczałtów na nocleg, czyli petycja do Ministerstwa Pracy

volvo_fh_wnetrze_kabiny_dom

W pierwszej połowie czerwca TUTAJ opublikowałem tekst, który dotyczył spania polskich kierowców w kabinach. Pisałem wówczas o wyroku Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r., według którego udostępnienie szoferowi samochodu ciężarowego z miejscem do spania nie jest równoznaczne z zapewnieniem mu odpowiedniego noclegu, który przysługuje w czasie delegacji. Tym samym okazało się więc, że polscy transportowcy powinni opłacać swoim pracownikom noclegi w hotelach lub wypłacać ryczałt wynoszący w zależności od kraju pobytu nawet kilkadziesiąt euro. Nad wieloma transportowcami stanęło więc widmo upadku, bo kierowcy mogą teraz domagać się przed sądem zaległych ryczałtów za ostatnie 3 lata pracy. Kwota takiego zwrotu byłaby liczona w dziesiątkach tysięcy złotych, więc nic dziwnego, że środowisko przewoźników próbuje się przed orzeczeniem sądu bronić.

W tym celu przygotowana została petycja do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w której transportowcy proszą o uregulowanie przepisów w sprawie noclegów kierowców ciężarówek. W Unii Europejskiej są bowiem kraje, w których spanie w kabinie jest według prawa formą „noclegu”, dzięki czemu kierowcy żadnych ryczałtów, ani hoteli nie potrzebują. Właśnie do tego wzoru miałyby być więc dopasowane polskie przepisy.

Cała petycja jest oczywiście połączona z odpowiednią argumentacją. Jest ona następująca – konieczność wypłacania ryczałtów kierowcom ciężarówek mogłoby mieć opłakane skutki nie tylko dla branży, lecz także dla całej polskiej gospodarki. Zwraca się także uwagę, że orzeczenie Sądu Najwyższego jest całkowicie oderwane od realiów branży transportowej, w której spanie poza domem zazwyczaj nie jest żadną sytuacją wyjątkową, lecz po prostu jedyną możliwą formą wykonywania zawodu.

Osoby zainteresowane podpisaniem petycji mają na to czas do 8 lipca 2014 r. Można to zrobić on-line na stronie internetowej www.transport-manager.pl/petycja. Poza tym dokument możemy dosłać mailem na adres [email protected], faksem na (0-61) 84 11 754, a także MMS-em na nr 730 555 553. Petycję ściągniemy TUTAJ.