OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 30 Grudzień, 2014

Transport, samochody ciężarowe i auta dostawcze w 2015 roku – lista najważniejszych nowości

volkswagen_constellation_crafter_ciezarowe_dostawcze

Rok 2015 nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nimi cały wór nowości w transporcie i ciężkiej motoryzacji. Aby żadna z nowości Wam nie umknęła, postanowiłem przygotować spis najważniejszych z nich. Przy każdym z zagadnień dodam kilka słów lub ewentualnie kilka zdań wstępu, a następnie podam link do starszego tekstu, w którym dany temat opisywałem dokładniej. Wszystko podzieliłem na dwie części – najpierw będą wiadomości istotne dla przewoźników i kierowców, zaś na dole znajdzie się kilka informacji o premierach pojazdów użytkowych planowanych właśnie na 2015 rok.

Nowe przepisy regulujące kwestię ryczałtu za nocleg dla kierowców

Wysokość diet oraz ryczałtów ma być ustalana przez ministra infrastruktury i rozwoju w specjalnych rozporządzeniach. Wszystko ma być oczywiście w pełni dostosowane do specyfiki pracy kierowców.

Więcej informacji TUTAJ.

Pensja minimalna w Niemczech

Od 1 stycznia 2015 roku w Niemczech będzie obowiązywała pensja minimalna. Wszystko wskazuje na to, że co najmniej 8,50 euro brutto za godzinę będą musieli otrzymywać także polscy kierowcy zatrudnieni w polskich firmach transportowych. Pójdzie to ponadto w parze z uciążliwym sposobem przechowywania danych o wynagrodzeniu z ostatnich dwóch lat, a także koniecznością zgłaszania kierowców do specjalnego niemieckiego rejestru.

Więcej informacji TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Tachograf w transporcie do 100 km i dla pojazdów bardzo ekologicznych

Unia Europejska przygotowała nowe przepisy dotyczące tachografów. Od marca 2015 będziemy mogli być zwolnieni z ich stosowania jeśli nasza lekka ciężarówka będzie operowała w promieniu do 100 km od bazy i spełni jeden z czterech warunków:

 • będzie zasilany gazem;
 • będzie posiadał napęd elektryczny;
 • nie będzie służył do wykonywania zleceń transportowych, lecz będzie woził narzędzie/narzędzia pracy osoby, dla której kierowanie pojazdem nie jest głównym zajęciem;
 • będzie woził żywe zwierzęta z farm na rynek lub z rynku do farm lub rzeźni.

Więcej informacji TUTAJ.

Nowe stawki za myto w Niemczech

W 2015 roku pojawią się liczne zmiany w systemie myta. Zacznie on obejmować także pojazdy o DMC powyżej 7,5 tony, rozszerzy się go na drogi niższej kategorii, a także zmieni stawki za kilometr. Pojawi się też zależność stawki od ilości osi, co jest nowością bardzo kontrowersyjną.

Więcej informacji TUTAJ.

Kary w systemie viaTOLL całkowicie po nowemu

Od 2 stycznia 2015 roku kary za przejazd polskimi drogami bez opłaty będą znacznie bardziej logiczne. Za ich opłacenie będą odpowiadali w większości przewoźnicy, a nie kierowcy, jak miało to miejsce dotychczas. Ponadto istotny jest fakt, że dostaniemy maksymalnie jedną karę dziennie.

Więcej informacji TUTAJ.

Nowe stawki opłat za drogi w Austrii i Czechach

Czechy oraz Austria zmieniają stawki opłat za drogi. Szczególnie istotne zmiany dotyczą pojazdów Euro 5 oraz Euro 6. Te pierwsze będą droższe w eksploatacji, gdyż nie są już najekologiczniejszymi pojazdami na rynku.

Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ.

Obowiązkowy elektroniczny pobór opłat za drogi w Norwegii

od 1 stycznia 2015 r. zmienia się system poboru opłat za korzystanie z norweskich dróg przez samochody użytkowe o masie powyżej 3,5 tony.

Więcej informacji TUTAJ.

Zgłaszanie ładunków do urzędu skarbowego na Węgrzech i numer EKAER

Nadawcy lub odbiorcy ładunku będą musieli zgłaszać administracji państwowej wszystkie transporty jadące z Węgier lub na Węgry i wyrabiać dla nich numer EKAER. Kary grożą tutaj także przewoźnikom.

Więcej informacji TUTAJ.

Naklejki z normą emisji spalin wymagane w Austrii dla “busów” i ciężarówek

Od 1 stycznia 2015 każdy samochód z homologacją ciężarową, który będzie poruszał się w kierunku Wiednia a także przez wschodnią część Dolnej Austrii, powinien być oznaczony plakietką emisji spalin normy Euro w zależności od klasy emisji spalin w jakiej jest zaliczany.

Więcej informacji TUTAJ.

Zimowe opony obowiązkowe w Norwegii, Rosji, Białorusi i Kazachstanie.

Kolejne kraje będą wymagały opon zimowych zamontowanych na kołach ciężarówek w okresie zimowym.

Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ.

Samochody z kierownicą po prawej stronie legalne w Polsce

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już w styczniu 2015 roku. Zgodnie z nimi bez problemu zarejestrujemy w Polsce “anglika”.

Więcej informacji TUTAJ.

Ciężarówki zasilane przez pantograf rozpoczną testy w zwykłej eksploatacji

Ciężarówki marki Mack ze specjalnymi pantografami mają wozić normalne ładunki między dwoma bardzo ważnymi portami na zachodnim wybrzeżu USA.

Więcej informacji TUTAJ.

Testy bezzałogowych ciężarówek w Wielkiej Brytanii i Holandii

Wielka Brytania i Holandia prawdopodobnie rozpoczną testy ciężarówek jeżdżących w częściowo bezzałogowych konwojach.

Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ.

Obowiązkowy systemy awaryjnego hamowania w samochodach użytkowych

Od 1 listopada 2015 roku zarówno lekkie samochody użytkowe, jak i pojazdy ciężarowe i autobusy będą musiały być standardowo wyposażone w system awaryjnego hamowania. System ten będzie odpowiadał za automatyczne hamowanie w przypadku wykrycia przez specjalne czujniki zbliżającego się zagrożenia. Będzie mógł to być na przykład poprzedzający pojazd, który nagle zwolni i na który moglibyśmy najechać.

Przykładowe działanie systemu można zobaczyć TUTAJ.


hyundai_h350_galeria_premiera_03

Premiera Renault Master 4×4

Auto ma mieć osprzęt przygotowany przez austriacką firmę Oberaigner, tę samą, która dostarcza napęd na cztery koła do Mercedesa Sprintera.

Więcej informacji TUTAJ.

Liczne premiery pickupów – Navara, L200, Hilux, Ranger i być może nowy Fiat

W przyszłym roku branża samochodów użytkowych ma stać pod znakiem premier pickupów.

Więcej informacji TUTAJ.

Hyundai H350 trafi do pierwszych klientów

Produkcja H350 rozpocznie się już wkrótce w Turcji i pierwsze egzemplarze trafią do klientów w 2015 roku. H350 będzie konkurentem dla m.in. Ducato, Mastera, czy Sprintera. Mówi się niestety, że na początku auto będzie dostępne tylko w Europie Zachodniej.

Więcej informacji TUTAJ.

Premiera odmłodzonego Iveco Eurocargo oraz Daily Electric

W 2015 roku możemy spodziewać się premiery nowego Daily z wyłącznie elektrycznym silnikiem. Ponadto prawdopodobnie zobaczymy odmłodzone Eurocargo.

Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ.


I to by chyba było na tyle… W razie gdybym o czymś zapomniał to dajcie mi proszę znać 😉

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. wa2 napisał(a):

  Można jeszcze wspomniec o systemie EBA ktory będzie na wyposazeniu seryjnym w ciężarówkach.

 2. krcr napisał(a):

  I info o planowanym zniesieniu roamingu 🙂

 3. Bob napisał(a):

  EBA to zło na polskich wąskich i krętych lokalnych drogach, zwłaszcza zimą. A z tymi anglikami rejestrowanymi w Polsce to w ogóle nie jestem w stanie pojąć tego pomysłu. Przecież te samochody nas zaleją momentalnie. I zrobi się dopiero niebezpiecznie!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.