Transport ponadnormatywny w Egipcie, czyli branża, w której ten sam sprzęt wykorzystuje Europa i Afryka

Pod względem transportu Egipt wydaje się być zupełnie innym światem niż Unia Europejska. Trudno się temu dziwić, gdyż kraj ten leży w Afryce, więc zarówno ruch drogowy, jak i przekrój używanych pojazdów są typowo afrykańskie. Jest jednak branża transportu, w której wielkich różnic w ogóle nie widać. Jest nią transport ponadgabarytowy.

W chwili obecnej w Egipcie powstaje bardzo ważna autostrada między Kairem a Aleksandrią. Do jej zbudowania potrzebne były m.in. 38-metrowe dźwigary o masie 35 ton, które przywieziono oczywiście ciężarówkami. Podjęła się tego egipska firma transportowa Etal, specjalizująca się właśnie w transporcie ponadnormatywnym. Wykorzystano do tego charakterystyczne biało-pomarańczowe ciągniki siodłowe marki MAN oraz Mercedes, a także naczepy wyprodukowane przez belgijską firmę Faymonville. Mowa tutaj o konstrukcjach typu Tele-MAX, które dzięki możliwości pokaźnego rozciągnięcia bez problemu poradziły sobie z 38-metrowymi ładunkami. Wszystko wyglądało tak:

egipt_transport_ponadnormatywny_0

Egipski Etal chętnie podejmuje się jednak transportów nie tylko wyjątkowo dużych, lecz także bardzo ciężkich. Przykładem może być zadanie przewiezienia aż sześciu transformatorów o wadze 146,5 tony każdy i rozmiarach 7.42 m x 4.31 m x 5.10 m. Musiały one zostać dostarczone z portu Adabiya do miejscowości o egzotycznie brzmiącej nazwie El Khatatba. Po raz kolejny wykorzystano do tego zestaw o kompletnie europejskim wyglądzie i tylko mijane po drodze krajobrazy były zupełnie inne, a i problemów z ciasnymi rondami nikt nie musiał doświadczać:

egipt_transport_ponadnormatywny_4 egipt_transport_ponadnormatywny_5 egipt_transport_ponadnormatywny_6

Trzecim przykładem egipskiego transportu ponadnormatywnego może być natomiast zlecenie przetransportowania elementów turbin wiatrowych, które przypłynęły do Egiptu statkiem. Etal wykorzystał przy tym ciągniki siodłowe marki MAN, a także dwa rodzaje naczep – naczepy rozciągane, a także konstrukcje z całkowicie osobnym tylnym wózkiem. Co ciekawe, łopat wiatraków nie przewożono bezpośrednio na platformach, lecz jechały one w specjalnych kontenerach będąc spakowanym po dwie sztuki. Każdy taka „paczka” miała niebagatelne 40,5 m długości.

egipt_transport_ponadnormatywny_1 egipt_transport_ponadnormatywny_3 egipt_transport_ponadnormatywny_2Zdjęcia: Faymonville, Etal