Raporty finansowe węgierskiej firmy Waberer’s często okazują się źródłem bardzo ciekawych informacji. Tak też jest z najnowszą publikacją, podsumowującą dane z całego 2024 roku i w szczególnie ciemnych barwach przedstawiającą polski rynek transportu międzynarodowego.
W ramach wstępu przypomnę, że węgierski gigant przeszedł w ostatnich latach istotną zmianę. Chcąc wyjść z finansowych problemów, przedsiębiorstwo bardzo mocno ograniczyło flotę, zmniejszyło działalność w transporcie dalekobieżnym, a zamiast tego skupiło się na logistyce kontraktowej, w tym zwłaszcza na krajowej dystrybucji. Istotna jest tu też informacja, że Waberer’s pozostaje właścicielem polskiej firmy transportowej Link, przejętej w 2017 roku, jeszcze przed tą wielką, logistyczną przemianą.
Ujmując to w ogólnym spojrzeniu, rok 2024 okazał się dla grupy Waberer’s naprawdę udany. Przedsiębiorstwo odnotowało 6,5 procent wzrostu obrotów, do poziomu 757 milionów euro. Stwierdzono też wyraźny, 5,2-procentowy wzrost zysku netto, do poziomu 45 milionów euro (w ujęciu EBIT). Tak dobre wyniki można przypisać olbrzymim sukcesom w logistyce kontraktowej, realizowanej głównie na skalę regionalną. Przechody wzrosły tam o 20 procent, a zysk o nawet 25 procent, osiągając poziom 19,2 miliona euro. Za to „czarną owcą” w wynikach pozostał dział transportu międzynarodowego, odnotowujący ponad 82-procentowy spadek zysku. W 2024 roku zarobiono tam 1,6 miliona euro, podczas gdy rok wcześniej było to 8,9 miliona euro.
Bardzo słabe wyniki z branży transportu międzynarodowego przypisuje się głównie polskiej firmie z grupy, czyli wspomnianemu powyżej Linkowi. Zdaniem Węgrów, przedsiębiorstwo to zostało dotknięte przez gwałtownie rosnące koszty oraz słaby popyt na transport. Dlatego już w połowie 2024 roku zapadła decyzja o restrukturyzacji Linka, dopasowującej firmową strategię do aktualnej sytuacji na rynku. Polegało to na ograniczeniu własnej floty, zmniejszeniu ilości kierowców i postawieniu na podwykonawców.
W następstwie tej restrukturyzacji, ubiegłoroczna flota całej grupy Waberer’s uplasowała się na poziomie średnio 2847 ciężarówek. To o 44 pojazdy mniej niż rok wcześniej. Zatrudnienie kierowców wyniosło średnio 3464 osoby, o 217 mniej niż przed rokiem. Dla porównania, w 2019 roku, przed wspomnianą przemianą, przedsiębiorstwo miało około 3800 ciężarówek i około 4200 kierowców.