Transport ładunków o długości 115,5 metra – jeden ciągnik i platforma samobieżna

Powyżej: omawiany transport łopat wirnika

W Danii trwają przygotowania do testów największej turbiny wiatrowej na świecie. Jest to urządzenie o nazwie Vestas V236-15.0 MW, zdolne w pojedynkę zasilić nawet 20 tys. domów i szykowane do produkcji seryjnej od 2024 roku.

Pierwsze transporty z tego projektu prezentowałem już w połowie listopada i były to wówczas przewozy gondoli oraz piasty wirnika. Elementy te okazały się tak olbrzymie, ze szerokością znacznie przerastały duńską drogę krajową, a wysokością sięgały aż ponad korony drzew (zdjęcia znajdziecie pod tym linkiem). 20 grudnia wykonano natomiast przewóz kolejnych elementów, tym razem będących łopatami wirnika, przeznaczonymi do montażu na wspomnianej piaście.

Kilka zdjęć z opublikowanych przez firmę Vestas:

W jednym konwoju przewożono dwie takie łopaty, a każda z nich miała rekordowe 115,5 metra długości. Co też ciekawe, wykorzystano przy tym dwa zupełnie różne pojazdy, o odmiennym układzie napędu i zasadzie sterowania. Jako pierwszy jechał zestaw z konwencjonalnym ciągnikiem balastowym, w postaci MAN-a TGX 41.640 z duńskiej firmy firmy Torben Rafn Transport. Za nim poruszała się zaś samobieżna platforma, sterowana zdalnie i mająca napęd w dwóch podwieszanych modułach, na przednim i tylnym zwisie.

Podobnie jak gondola i piasta, łopaty najpierw odbyły podróż morską dookoła Danii, docierając do portu w Hanstholm, na północy kraju. Stamtąd, już ramach przewozu drogowego, musiały przejechać do centrum testów wiatrowych w miejscowości Østerild. Oznaczało to przejazd na dystansie około 20 kilometrów, wykonywany po wspomnianej drodze krajowej, oznaczonej w duńskiej sieci numerem 29.