OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 21 Czerwiec, 2018

Transport dwóch małych lokomotyw parowych w 1912 roku – silnik tego Büssinga naprawdę miał co robić

Niemcy świętują właśnie 175. rocznicę urodzin Heinricha Büssinga. Ów genialny konstruktor był jednym ze światowych pionierów w produkcji samochodów ciężarowych. Swoją markę Büssing założył już w 1903 roku i przez dziesiątki lat wytwarzała ona bardzo cenione pojazdy. Następnie, w 1971 roku, Büssing został przejęty przez MAN-a. Producent z Monachium przejął wówczas zakłady produkcyjne firmy, liczne rozwiązania techniczne, a nawet samo logo. Trzeba bowiem zaznaczyć, że lew ma masce zawsze był symbolem Büssingów, a MAN jedynie przejął to logo po wykupionym konkurencie.

Więcej o przejęciu Büssinga przez MAN-a przeczytacie tutaj. Tymczasem poniżej zamieszczam wyjątkowe zdjęcie, które MAN opublikował właśnie na wspomnianą rocznicę urodzin. Jest to fotografia z 1912 roku, prezentująca Büssinga model V, przewożącego aż dwie lokomotywy wąskotorowe. Jedną zmieszczono na zabudowie, a druga została ustawiona na przyczepie.

Trzeba przyznać, że taki widok robi wrażenie. Tym bardziej, że ówczesne ciężarówki nie osiągały nawet 100 koni mechanicznych, a jedna taka lokomotywa mogła ważyć po kilkanaście ton. Zauważcie też, Büssing miał tutaj jeszcze pełne opony, które praktycznie nie zapewniały amortyzacji. W połączeniu z tak ciężkim ładunkiem, konstrukcja pojazdu miała więc naprawdę sporo do niesienia.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 15 komentarzy

 1. Taki jeden napisał(a):

  Wszyscy się patrzą na aparat, tylko nie szofer.

 2. 580v8 napisał(a):

  To skoro man przejął lwa po bussingu to ja jestem ciekawy jak wyglądało wcześniej logo mana. Czy był to poprostu napis? Czy może coś innego.

 3. 1228 napisał(a):

  Silnik jak silnik ale hamulce to miały co robić. Zakładam, że przyczepa niemiała.

 4. Ziom napisał(a):

  Filipie nie dość że silniki o skromnej mocy to i napęd stosowany w tamtych pojazdach był przenoszony łańcuchem , nie ma co ale czasy iście pionierskie i cały czas się rozwijała technika aż do dzisiejszych czasów

 5. Dzialdowiak napisał(a):

  Kierowca jedzie a. O przyczepe opierają sie ludzie

 6. Hubert napisał(a):

  Ładunek w sam raz na Busa 3,5t.

 7. Kocio napisał(a):

  Niedomknięta burta, brak pasów… Niedawno był artykuł o tym 🙂

 8. Brat Andrzeja napisał(a):

  BAG robiło łapankę na autobanie i szofer myślał, którą landówką przejść bokiem, a nie tam jakieś zdjęcia sobie robić.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.