„Transport drogowy w Polsce 2024/2025” – ponad 100-stronnicowy raport do pobrania

Organizacja „Transport i Logistyka Polska”, zrzeszająca między innymi największe polskie firmy z branży, zaprezentowała dzisiaj nowy raport. Jest to ponad 100-stronnicowa publikacja pod tytułem „Transport drogowy w Polsce 2024/2025”, bardzo obszernie omawiająca najważniejsze zjawiska dotykające przewoźników oraz kierowców.

Raport składa się z siedmiu działów, mianowicie:

1. Transport drogowy – rozwój i znaczenie sektora
2. Struktura rynku transportu drogowego
3. Firmy transportowe działające na rynku
4. Infrastruktura transportowa i zmiany technologiczne
5. Rynek pracy
6. Najważniejsze sektory współpracujące z transportem w łańcuchu dostaw
7. Podsumowanie

W każdej z części można znaleźć statystyki, wypowiedzi ekspertów, a także wyniki badań ankietowych. W tych ostatnich przedstawiono między innymi plany rozwojowe firm, zarobki kierowców, rodzaje przewożonych ładunków, poziom odczuwania nieuczciwej konkurencji, a także opinie na temat zmian technologicznych w ciężarówkach.

W wielu podrozdziałach pojawiają się porównania o zasięgu międzynarodowym. To między innymi zestawienie polskiego transportu z niemieckim, zestawienie polskich zarobków z południowoeuropejskimi, czy zestawienie udziału polskich firm na poszczególnych kierunkach transportowych. Raport uwzględnia przy tym zarówno dane z ostatnich miesięcy, jak i dane historyczne, pochodzące na przykład z początku minionej dekady. Dzięki temu można zobaczyć zmiany w strukturze polskiego transportu i reakcje na poszczególne zjawiska.

Ciekawą częścią raportu są też zestawienia największych branżowych przedsiębiorstw, które zarejestrowane są w Polsce. Można się z tego na przykład dowiedzieć, że największymi firmami o profilu ogólnotransportowym są u nas odpowiednio Hegelmann, Girteka, Sachs Trans, XPO oraz EPO-Trans, największymi operatorami logistycznymi okazują się odpowiednio Amazon, Raben, Schenker, Adampol oraz DSV, a w roli największych przewoźników specjalistycznych występują odpowiednio Fermy Drobiu Woźniak, Silva, Bury, De Rooy oraz Solidaris.

„Transport i Logistyka Polska” udostępniło swój raport za darmo, nie wymagając przy tym żadnej rejestracji lub innej tego typu czynności. Pełną treść, wraz z krótkim omówieniem znajdziecie na oficjalnej stronie organizacji, pod tym linkiem. Bezpośredni odnośnik do pobrania raportu znajdziecie tutaj.