transfactor3665
Opublikowane 9 Grudzień, 2014

Transport 1048-tonowego reaktora chemicznego na 1000 kilometrów – kiedy potrzeba aż 10 ciągników

mercedes_actros_mammoet_arabia_saudyjska_2

Mercedes-Benz Actros SLT to specjalistyczna bestia, którą przygotowano do pracy w nawet 250-tonowych zestawach. Jak niesamowicie trudne musi być więc zlecenie, w którym jeden ładunek ciągnie lub pcha jednocześnie aż dziesięć ciągników tego typu? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest powyższe zdjęcie, którym Mercedes-Benz chwalił się ostatnio na swoim Twitterze.

mercedes_actros_mammoet_arabia_saudyjska_3

Działający w Arabii Saudyjskiej oddział firmy Mammoet otrzymał zlecenie przetransportowania reaktora chemicznego, który ważył 1048 ton. Co więcej, trasa przejazdu była bardzo imponująca jak na ładunek ponadnormatywny, gdyż również liczyła ponad tysiąc, oczywiście kilometrów. Można by tutaj powiedzieć, że pokonanie tego dystansu po pustynnych terenach Arabii Saudyjskiej nie było niczym trudnym, wszak trudno tam o przeszkody wynikające z ruchu drogowego, lecz w praktyce wcale nie było tak łatwo. W wielu miejscach cała droga miała tylko 7 metrów szerokości, zaś poza nią czekał grząski piasek. Poza tym na trasie nie brakowało wzniesień, z których niektóre miały aż osiem procent nachylenia. Wjechanie na nie było szczególnie trudne i wymagało ciągłego przestawiania ciężarówek – w czasie podjazdów cztery Actrosy pchały ładunek, zaś sześć ciągnęło go od przodu, natomiast do zjazdu sześć pojazdów musiało znaleźć się na tyle, a cztery na przedzie.

mercedes_actros_mammoet_arabia_saudyjska_1 mercedes_actros_mammoet_arabia_saudyjska_4Zdjęcia: Mercedes-Benz

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Sitnepres napisał(a):

  Ciekawy artykuł.

 2. marcos napisał(a):

  Ciekawe jak drogi dają sobie radę z takim obciążeniem – szczególnie że są budowane na piasku 😉

  • marcus1946 napisał(a):

   daja sobie rade bo nie sa budowane w trybie oszczędnym . U mnie w Malmo ściezka rowerowa biegnaca miedzy polami miała połozone na podkładzie piasku cztery warstwy tłucznia o róznej gradacji na które była rozesłana warstwa masy bitumicznej z drobnym grysem i po trzech miesiacach normalnego jeżdżenia po niej została połozona właściwa warstwatrakcyjna. Podejrzewam ,ze moga po tej sciezce rowerowej jeżdzic nie tylko samochody odobowe ale i przecietne cięzarowe. Wytrzyna kilkadziesiat lat

 3. Tomczak napisał(a):

  To wszystko robi ogromne wrażenie. Ogromna sprawa.

Odpowiedz