Transit przerobiony na prąd przez DHL – do 200 km zasięgu, ponad 200 KM mocy, a do tego 200 paczek

ford_transit_elektryczny_dhl_2

Dwa miesiące temu informowałem, że DHL Deutsche Post masowo zacznie przerabiać Fordy Transity na prąd, czyniąc z nich nowy wariant StreetScootera. Teraz można natomiast zobaczyć jak konkretnie te samochody będą wyglądały, a także jakie wykażą parametry użytkowe.

StreetScooter XL, bo tak nazywa się ten pojazd, do końca 2018 roku ma powstać w aż 2500 egzemplarzy. Pierwsze 150 sztuk powstanie zaś jeszcze w tym roku. Właściwości użytkowe? DHL mówi tutaj o miejscu na ponad 200 paczek, rozmieszczonym w kontenerze o pojemności 20 m3. Oczywiście nie brakuje przy tym kurierskich półek, a także drzwi łączących zabudowę z kabiną.

Kontynuacja tekstu pod zdjęciami.

ford_transit_elektryczny_dhl_1 ford_transit_elektryczny_dhl_3

Ładowność zelektryfikowanych Transitów wyniesie aż 1350 kilogramów, co biorąc pod uwagę ciężar baterii jest wspaniałym wynikiem. Niemcom udało się to osiągnąć, dzięki podniesieniu DMC do aż 4,25 tony. Czy oznacza to jednak, że StreetScooter XL będzie wymagał on kierowcy prawa jazdy kategorii C? Nie, gdyż DHL Deutsche Post zamierza skorzystać z unijnego wyjątku tonażowego. Zgodnie z nim kategoria B ma wystarczać właśnie do 4,25 tony, lecz jedynie w przypadku pojazdów elektrycznych.

Na koniec pozostaje nam zaś kwestia zasięgu. Tutaj zmodyfikowane Transity mają pochwalić się możliwością przejechania na jednym ładowaniu nawet 200 kilometrów. Będzie to zasługa 90-kilowatogodzinowych baterii, a także dużej wydajności silnika. Pełne ładowanie potrwa maksymalnie 3 godziny, a do tego dojdzie wspaniała dynamika. Moc silnika to bowiem 150 kW (około 204 KM), natomiast maksymalny moment obrotowy, dostępny od początku przyśpieszania, wynosi 300 Nm.

Poniżej dobrze słychać dźwięk pracy opisywanego pojazdu: