Bus z gwarancją na milion kilometrów – Toyota ProAce Max wyróżniła się polisą

Premiera Toyoty ProAce Max wywołała sporo kontrowersji. Jest to bowiem już piąte wcielenie tego samego samochodu, zaprojektowanego we Francji, od niedawna produkowanego w Polsce i dotychczas znanego jako Fiat Ducato, Citroen Jumper, Peugeot Boxer oraz Opel Movano. Czy natomiast w tej sytuacji Toyota może zaoferować cokolwiek specjalnego, charakterystycznego tylko dla swojej marki? Odpowiedź na to pytanie ma kryć się w ofercie gwarancyjnej.

Na początku marca bieżącego roku Toyota wprowadziła nowość o nazwie Gwarancja Pro, a więc dodatkową gwarancję rozszerzoną do 3 lat lub przebiegu 1 000 000 kilometrów. Jak natomiast poinformował dzisiaj sam importer, Gwarancja Pro będzie dostępna także w nowym modelu ProAce Max. Tym samym będzie to jedyna wersja z wymienionych pięciu marek, która zapewni ochronę gwarancyjną aż do osiągnięcia siedmiocyfrowego przebiegu.

Taka oferta może szczególnie zainteresować branżę lekkiego transportu międzynarodowego, gdzie pokonuje się bardzo wysokie przebiegi. Wiele osób może już więc wyobrażać sobie Toyotę ProAce Max z dołożoną kabiną sypialną oraz zabudową na osiem europalet. Tym bardziej, że wszystkie elementy tego typu będą pasowały wprost z Fiata Ducato.

Czy jednak Gwarancja Pro jest gwarancją w dosłownym tego słowa znaczeniu? Tutaj należy się pewne wyjaśnienie. Gwarancja Pro to bowiem tak naprawdę umowa ubezpieczeniowa, która zaczyna obowiązywać po wygaśnięciu standardowej gwarancji (czyli już po przebiegu 185 tys. kilometrów). Sam importer wyjaśnia to następującymi słowami: Program GWARANCJA PRO prowadzony jest w ramach ubezpieczenia grupowego na zasadzie umowy Toyota Motor Poland z zakładem ubezpieczeń. Okres ochrony ubezpieczeniowej rozpoczyna się w dniu wygaśnięcia gwarancji producenta i kończy się wraz z upływem 36 miesięcy od dnia pierwszej rejestracji pojazdu. […] Warunki programu GWARANCJA PRO oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej zostały opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Zajrzałem do tych Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, by sprawdzić co ciekawego można tam znaleźć. Najważniejszy zapis jest przy tym taki, że całkowita suma ubezpieczenia to 100 tys. złotych. Łączna wartość części oraz robocizny realizowanej w ramach Gwarancji Pro nie może więc przekroczyć tej kwoty. Oczywiście zastrzeżono też, że wszystkie naprawy będą wykonywane w autoryzowanych serwisach Toyoty, po uprzednim potwierdzeniu usterki w takim też serwisie. Mogą to być awarie wszystkich elementów mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych, za wyjątkiem części narażonych na regularne zużycie. Pełna lista tych ostatnich, obejmująca na przykład uszczelki, znajduje się pod tym linkiem, w paragrafie nr 5 (na stronie nr 2). Poza tym Gwarancja Pro jest oczywiście dodatkowo płatna, choć dokładne kwoty nie zostały przy tym podane. Zapewne jest to kwestią konfiguracji danego pojazdu.