Toyota pracuje nad elektryczną cięzarówką na ogniwa paliwowe – zasięg może wynosić nawet 2000 km

hino_700_ciagnik

Dwa lata temu Toyota zaprezentowała rewolucyjny samochód osobowy – model Mirai, napędzany przy pomocy ogniw paliwowych, mający 700 kilometrów zasięgu, a jednocześnie będący po prostu praktycznym sedanem do codziennego użytku. W ostatnich dniach Japończycy poszli jednak o krok dalej, przygotowując zasilany ogniwami autobus FC Bus, a teraz także zapowiadając na przyszły rok premierę super ekologicznej ciężarówki.

Podobnie jak modele Mirai oraz FC Bus, nowy samochód ciężarowy Toyoty będzie wyposażony w silniki elektryczne, czerpiące prąd z wodorowych ogniw paliwowych. Taki układ ma być nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także powinien zaoferować rozsądny zasięg, pozwalający na swobodną pracę w transporcie.

toyota_fc_bus

Żadne szczegóły na temat ciężarówki nie są jeszcze znane. Nie brakuje za to oficjalnych danych dotyczących autobusu, które dadzą nam pewien pogląd na technologiczne możliwości Toyoty. Zasięg? Dzięki dziesięciu zbiornikom na wodór Toyota FC Bus może przejechać bez tankowania nawet 2000 kilometrów. Samo tankowanie zajmie mniej niż 10 minut, a moc silników elektrycznych to 306 KM i 670 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Bardzo ciekawa jest również cena, wyliczona na mniej więcej milion euro.

Warto też wspomnieć, że autobus powstał we współpracy z firmą Hino i czegoś takiego można się spodziewać także w przypadku auta ciężarowego. Przypomnijmy, że Hino to japoński producent samochodów ciężarowych, należący do koncernu Toyota i sprzedający swoje pojazdy między innymi w Japonii, Australii, RPA, czy też Stanach Zjednoczonych. O dużych ciągnikach siodłowych tej marki wspominałem w poniższym tekście:

Kabiny sypialne w japońskich ciężarówkach na długie trasy, czyli 2 łóżka na jedynie 2 metrach