Tonar 45252 – rosyjska wariacja na temat „road trainów”, z 600-konnym silnikiem i 130-tonową ładownością

W Rosji nie brakuje firm wydobywczych, które potrzebują sprzętu o ogromnej ładowności, wykraczającego poza parametry właściwe pojazdom kursujących na drogach publicznych. Rozsądnym rozwiązaniem wydawałoby się więc przeniesienie na rosyjski grunt australijskich pociągów drogowych, wyposażonych w trzy lub nawet cztery naczepy. I na dobrą sprawę właśnie coś takiego przygotowała ostatnio rosyjska firma Tonar, choć stosując przy tym „jedynie” dwie naczepy.

Tonar otrzymał zlecenie na przygotowanie samochodu ciężarowego dla syberyjskiej kopalni diamentów. Pojazd ten miał mieć imponującą ładowność, bardzo dużą moc, a także zdolność poradzenia sobie w trudnych warunkach. Jego codziennym zadaniem miało być kursowanie między miejscem wydobycia diamentów, a miejscem ich obróbki, wożąc przy tym ogromne ilości urobku. Żeby więc zbudować maszynę o odpowiednich parametrach, inżynierowie Tonaru otrzymali polecenie zapoznania się z australijskimi oraz południowoafrykańskimi pociągami drogowymi, po czym przenieśli ich cechy charakterystyczne na rosyjski grunt.

W ten sposób powstał zestaw złożony z trzyosiowego ciągnika siodłowego oraz dwóch naczep z samowyładowczym, bocznozsypowym nadwoziem. Ładowność tych naczep określono na 117 ton, natomiast wymiary to 28,5 metra długości i 3 metry szerokości. Jeśli natomiast chodzi o ciągnik siodłowy to przede wszystkim w oczy rzucają się bardzo nieproporcjonalne kształty nadwozia. Klimatyzowana szoferka jest bardzo wąska, a tym samym też ciasna, natomiast przed nią znalazł się bardzo długi „nos”, kryjący 18,9-litrowy silnik marki Cummins. Generuje on 600 koni mechanicznych, przekazuje moc do automatycznej skrzyni biegów marki Allison, oferującej 7 przełożeń do przodu i 2 do tyłu. Poza tym mamy tutaj też opony w imponującym rozmiarze 14,00R25, stosowanym przede wszystkim w dźwigach, a do tego dochodzi pneumatyczno-hydrauliczne zawieszenie przedniej osi, przystawka mocy i hydrauliczny kompresor.

Dla zainteresowanych, kilka dodatkowych zdjęć: