„To tylko kwestia czasu aż ktoś zostanie poważnie ranny lub zabity” – sytuacja w Calais coraz gorsza

port calais

W brytyjskich mediach jedna za drugą pojawiają się artykuły z alarmującymi informacjami z Calais. Dla przykładu, trzy dni temu Daily Mail opublikował tekst, w którym padło pewne bardzo trafne zdanie: to tylko kwestia czasu aż ktoś zostanie poważnie ranny, zabity lub imigranci wybiją szyby i wywloką kierowców z ciężarówek.

Słowa te wypowiedział brytyjski kierowca ciężarówki Michael Pearson, który zaczął odmawiać tras prowadzących przez Calais, obawiając się już nie tylko o ładunek i ciężarówkę, lecz także o samego siebie. Takich jak on jest zresztą więcej – brytyjscy kierowcy  zaczynają masowo odmawiać jazdy przez francuski port, prosząc o bezpieczniejsze przeprawy przez Zeebrugge w Belgii. I trudno się temu dziwić, bo liczba imigrantów wokół Calais jest już szacowana na 3 tysiące, a do tego mieszkańców Afryki cały czas tam tylko przybywa. Nie muszę chyba tłumaczyć, że siedzenie samemu w kabinie wokół takiej grupy zdesperowanych ludzi z łomami i nożami to rzecz niesamowicie niebezpieczna.

Calais zaczynają unikać także brytyjscy spedytorzy. Jak podaje BBC oraz Daily Mail, kolejne firmy zaczynają decydować się na przeprawy do innych portów, w tym właśnie do wspominanej Belgii. Tymczasem same władze Calais oraz zarząd portu nadal nie mają pomysłu na rozwiązanie całego problemu…