To nie spojlery, lecz wyraźnie dłuższa kabina sypialna – nowy DAF znowu na zdjęciach

Stale przybywa zdjęć DAF-ów w przedpremierowym oklejeniu. Tym samym można dowiedzieć się coraz więcej o rozmiarach ich kabin. Szczególnie ciekawe są przy tym zdjęcia wersji wydłużonej, z powiększoną przestrzenią sypialną. Wszystko wskazuje bowiem na to, że będzie to pierwsze takie nadwozie pod pełnowymiarowe naczepy.

Jak ten wydłużony wariant wypada na tle obecnych nadwozi, to pokazywałem już w następującym artykule: Nowa kabina DAF-a w porównaniu z dotychczasową – różnica jest naprawdę duża (jedna grafika powyżej). Zapowiada się przy tym na dodatkowe 30 centymetrów sypialni, co będzie można wykorzystać na przykład na szersze łóżko, większe schowki lub zupełnie nowe elementy wyposażenia.

Czy jednak ten dłuższy fragment na pewno jest kabiną, a nie tylko rekordowo długim spojlerami? To możemy sobie potwierdzić poniżej, za sprawą kolejnych zdjęć opublikowanych przez facebookową stronę DAF Fan. Fotografie przedstawiają ciągnik właśnie z wydłużoną kabiną, sfotografowany przy niderlandzkiej autostradzie A50. Ciężarówka zatrzymała się tam w związku z uszkodzoną oponą, a przy okazji udało się wykonać takie dwa zdjęcia:

Na fotografiach wyraźnie widać, że spojlery mają standardową długość. Dla ułatwienia początek spojlerów oznaczyłem też czerwoną linią. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że kabina będzie tutaj dłuższa, przekładając się na dodatkową przestrzeń dla kierowcy.

Dla wyjaśnienia też dodam, że we wrześniu ubiegłego roku Unia Europejska wprowadziła nowe rozporządzenie. Pozwala ono wydłużyć kabiny ciężarówek, pod warunkiem, że będą one bardziej aerodynamiczne od swoich poprzedników. Gdy natomiast spojrzymy na powyższe zdjęcia, nie ma wątpliwości, że jest to nadwozie znacznie bardziej opływowe od dotychczasowego Super Space Caba. Przód jest bardziej pochylony, podobnie jak podwyższenie dachu, a kierowca prawdopodobnie będzie to mógł sobie zrekompensować dodatkową przestrzenią w sypialni.

Kiedy premiera? Nieoficjalnie mówi się jesieni 2021 roku, choć w obliczu pandemii można spodziewać się także większych opóźnień.

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.