TIR wchodzi w nową, cyfrową epokę – wirtualny obieg dokumentów ułatwi transport

Już od ponad pół wieku karnet TIR ułatwia wykonywanie przewozów międzynarodowych. Stale kojarzy się też z tymi samymi elementami, mianowicie niebiesko-biała tablicą oraz całym plikiem dokumentów, potwierdzających wizyty w urzędach.

Teraz nadchodzi jednak czas na zmiany. 25 maja 2021 roku w życie wejdzie nowa wersja karnetu, mająca formę elektroniczną i nazwana „eTIR”.. Obiekt dokumentów będzie się przy tym odbywał cyfrowo, nawet w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pokonywanie granic powinno być jeszcze łatwiejsze, pracownicy biurowi szybciej przygotują formalności, a kierowcy będą skazani na mniejsze opóźnienia. Internetowy system ma też być bezpieczniejszy i bardziej odporny na oszustwa.

Wspominając o karnecie „eTIR”, mówi się także o trasach z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Jak bowiem wykazał pierwszy test, wykonany przez polską firmę Sachs Trans, TIR faktycznie może ułatwić spełnianie probrexitowych formalności. Na drugim biegunie mamy zaś wizję ułatwionych tras do Chin. W ich przypadku TIR otworzył zupełnie nowe możliwości, umożliwiając jakiekolwiek wyjazdy w tym kierunku.