Testy 31,7-metrowego zestawu w Hiszpanii – 70-tonowa Scania R580 będzie jeździła dla Seata

Hiszpania postanowiła dopuścić do ruchu 32-metrowy zestaw z dwiema naczepami. Samochód ruszył na drogi ze specjalnym zezwoleniem i czeka go kilka miesięcy testów w codziennym użytku.

Dokładna długość ciężarówki to 31,7 metra, a dopuszczalna masa całkowita została określona na 70 ton. Pojazd składa się przy tym z dwóch pełnowymiarowych naczep kurtynowych, łączącego je wózka dolly, a także ciągnika siodłowego Scania R580 Topline.

Podwójny zestaw należy do dużej firmy transportowej Grupo Sese, a zleceniodawcą transportów okazuje się Seat. Niebieska Scania będzie więc przewoziła części do produkcji samochodów osobowych, kursując między Zaragozą a Barceloną.

W ciągu kilkumiesięcznego testu, Hiszpanie zweryfikują ewentualne oszczędności paliwa oraz sprawdzą, czy pojazd po prostu mieści się na drodze. Wstępnie przewiduje się, że oszczędność zużycia paliwa w stosunku do przewiezionego ładunku – w porównaniu do ciężarówki 16,5-metrowej – wyniesie aż 20 proc. Łączne koszty transportu zmniejszą się zaś o 25 procent.

Przypomnę, że Hiszpanie już od dwóch lat akceptują na swoich drogach 25-metrowe zestawy. Samochodów tych stale przybywa, a ich użytkownicy mówią o nawet 14-procentowej oszczędności na paliwie.

Porcja zdjęć: