Testową Scanię dostaniesz w Polsce z trenerem-kierowcą, aerodynamiczną naczepą i silnikiem na gaz

Więcej o Scaniach na LNG przeczytacie poniżej:

Gdybyś otrzymał do jazdy Scanię na LNG, czego szczególnego mógłbyś się po niej spodziewać?

„Zawsze na czele” to unikalna forma testów przygotowana przez polskie przedstawicielstwo marki Scania. W ramach projektu przewoźnik otrzymuje do dyspozycji nie tylko testową ciężarówkę, ale także trenera ekonomicznej jazdy. Na dwa tygodnie rusza on w trasę wraz z firmowym kierowcą, szkoląc go, prezentując potencjał ciężarówki, a jednocześnie współtworząc pełnoprawną podwójną obsadę.

By umożliwić takie testy u jak największej ilości przewoźników, dotychczas flota „Zawsze na czele” obejmowała ciężarówki w najpopularniejszych konfiguracjach. Były to ciągniki siodłowe R450 ze standardową wysokością siodła, jeden ciągnik R450 pod naczepy typu mega, a także jedno R450 w formie zestawu przestrzennego. Do tego dochodziły tego najzwyklejsze naczepy kurtynowe marki Wielton lub popularne zabudowy marki Wesob.

Teraz jednak flota „Zawsze na czele” rozszerza się o pojazdy bardziej specjalistyczne, takie jak długodystansowy ciągnik siodłowy na paliwo alternatywne, a także dwie naczepy z pełnym pakietem aerodynamicznym. Ciągnikiem tym jest Scania R410 LNG (powyżej), zasilana płynnym gazem ziemnym i oferująca ponad 1000 kilometrów zasięgu. Naczepy to natomiast „Wieltonki” z pełnym zestawem spojlerów, mających ograniczać zużycie paliwa.

Na koniec jeszcze dodam, że w całym 2018 roku przeprowadzono 125 testów w ramach „Zawsze na czele”. Wykorzystywane przy tym ciężarówki przejechały wówczas łącznie 657 tys. kilometrów. W tym roku wykonano zaś 45 testów, a kolejne są już oczywiście w przygotowaniu. Cała historia tego programu liczy już cztery lata, a więcej o jego praktycznym wymiarze przeczytacie w tym artykule.

Poniżej: aerodynamiczna naczepa już na testach w firmie Arcadia Transport: