Testowa ciężarówka z pantografem jeździ już po A5 – spotkacie ją nocą, w zabezpieczającej obstawie

W nawiązaniu do tekstu:

Trakcja elektryczna nad niemiecką autostradą A5 jest już gotowa, a na ciężarówki poczekamy pół roku

Regularne transporty z pantografami pojawią się na niemieckiej autostradzie A5 dopiero latem. Już teraz można tam jednak spotkać samochód testowy, który pomaga w oddaniu elektrycznej infrastruktury do użytku.

Samochodem tym jest zmodyfikowany Mercedes-Benz Actros trzeciej generacji, doposażony w pantograf oraz dodatkowy napęd elektryczny. Samochód ten ma jeździć po autostradzie A5 przede wszystkim nocami, gdy ruch na trasie jest najmniejszy. Wynika to z faktu, że pojazd nierzadko będzie poruszał się bardzo wolno, czy nawet będzie musiał się zatrzymywać. Pierwszy taki przejazd można już zobaczyć nad tekstem. Zamieściłem tam krótkie nagranie, opublikowane przez władze landu Hesja.

Na czym ma to wszystko polegać? Trakcja elektryczna została rozciągnięta na 5-kilometrowym odcinku autostrady między Frankfurtem a Darmstadt. Będą tam kursowały samochody z napędem hybrydowym, mogące jeździć zarówno na prądzie, jak i na silniku spalinowym. Więcej szczegółów znajdziecie w tekście, do którego link podałem u góry.