Tesla Semi na targach w Hanowerze – pierwsze jazdy próbne 7 lat po premierze

Po siedmiu latach od premiery, a przy tym nadal nierozpoczęciu produkcji seryjnej, Tesla najwyraźniej postanowiła przypomnieć Europejczykom o istnieniu modelu Semi. W dniach 17-22 września elektryczny ciągnik będzie prezentowany w Niemczech, dając też możliwość odbycia krótkich jazd próbnych.

Tesla oficjalnie potwierdziła swoją obecność na IAA Transportation 2024 w Hanowerze, czyli na największych targach samochodów ciężarowych w Europie. Amerykański producent będzie wystawiał tam model Semi, a przy okazji udostępni go w punkcie jazd testowych, zorganizowanym tuż przy centrum targowym. Będzie można pokonać tam specjalny, 2-kilometrowy tor, niestety bez wyjeżdżania na drogi publiczne. To ostatnie jest po prostu niemożliwe, gdyż Tesla Semi nadal nie ma europejskiej homologacji.

Tesla Semi:

Windrose EV (opisywany tutaj):

Żeby było ciekawiej, na tym samym torze ma też czekać możliwość przejażdżki chińską kopią Tesli Semi, czyli ciężarówką o nazwie Windrose EV. Ten pojazd też pojawi się bowiem w Hanowerze, a jego producent również potwierdził udział w jazdach testowych. Poza tym na miejscu będą oczywiście czekały pojazdy europejskich producentów, zarówno te o popularnym charakterze, jak i bardziej niszowe. Poprowadzić będzie można na przykład wodorowego Quantrona na bazie MAN-a TGX, czy zestaw z elektrycznie napędzoną naczepą, wyposażoną w system marki Trailer Dynamics.

Abstrahując już od jazd testowych, pojawienie się Tesli w Europie można uznać za bardzo symboliczne. Od kiedy bowiem firma zebrała przedpłaty od wielu europejskich przewoźników – mogące wynosić nawet kilkanaście tysięcy euro za jeden ciągnik siodłowy – dostawy modelu Semi do Europy pozostawaly zupełnie martwym tematem. Być może teraz w końcu coś się zmieni…

Więcej o wspomnianych przedpłatach pisałem między innymi w 2018 roku: Belgijska firma Sitra zamówiła ciężarówkę marki Tesla – przewoźnik złożył już 17 tys. euro przedpłaty