Telewizyjny reportaż na temat przeładowanych busów – na 32 pojazdy tylko mieścił się w 3,5 tony

Wczorajsza akcja WITD Bydgoszcz wzbudziła ogólnopolskie zainteresowanie. Wszystko za sprawą materiału Telewizji Polskiej, którego fragmenty zostały zaprezentowane także w popularnym „Teleekspresie”. To więc pokazuje, że próby walki z przeładowanymi autami dostawczymi przybierają coraz szerszą skalę i stara się nimi zainteresować także „przeciętnego Kowalskiego”.

Komunikat WITD Bydgoszcz zamieszczam poniżej, natomiast tutaj znajdziecie reportaż telewizyjny, przygotowany przez TVP3 Bydgoszcz.

W dniu 19 marca br. inspektorzy z WITD w Bydgoszczy, wspomagani przez zespoły kontrolne z Oddziałów Terenowych z Inowrocławia i Grudziądza oraz Delegatury Północnej GITD, przeprowadzili działania ukierunkowane na weryfikację rzeczywistych mas całkowitych pojazdów ciężarowych o dmc. do 3,5 t. W akcji wykorzystane zostały najnowocześniejsze systemy preselekcji wagowych zamontowane w ciągu dróg wjazdowych do miasta. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, aby z ruchu drogowego wyeliminować ponad 30 pojazdów stanowiących zagrożenie. Tylko w jednym przypadku nie było zastrzeżeń. Pozostałe pojazdy były przeciążone. Niechlubny rekordzista ważył 6,8 t i był za ciężki o 3,3 t.

Przedsiębiorcy, którzy przewożą zbyt dużą ilość ładunków omijają przepisy transportowe. Świadcząc transport drogowy samochodami ciężarowymi o dmc. przekraczającej 3,5 t trzeba bowiem spełnić znacznie więcej wymagań, co przekłada się na wyższe koszty prowadzenia takiej działalności. Ujawnianie nieprawidłowości w trakcie kontroli ITD to dbałość o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. Ponadto ciężarówki, które ważą za dużo, stanowią poważne zagrożenie na drodze. W przypadku konieczności gwałtownego hamowania pojazd nie zachowa się w sposób właściwy, a droga hamowania będzie wydłużona. Nadmiar ładunku nie pozostaje też bez wpływu na stan techniczny pojazdu. W przeładowanym pojeździe następuje szybsze zużycie np. układu hamulcowego, jezdnego i zawieszenia.

Kierowcy, którzy prowadzili przeładowane pojazdy zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto inspektorzy ITD wstrzymali przewozy do czasu rozładowania nadwyżki przewożonego ładunku. W niektórych przypadkach nadmiar ładunku wymagał podstawienia dwóch, a nawet trzech pojazdów, na które przeładowano towar.

Inspekcja Transportu Drogowego regularnie prowadzi działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w transporcie drogowym i zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Dlatego działania, których celem jest ograniczenie ruchu przeładowanych pojazdów, będą kontynuowane.