Tatra sprzeda dziesiątki ciężarówek poza Europę – Brazylijczycy zdecydowali się też na czeskie silniki

Powyżej: Tatra 8×8 jako kompletne podwozie bez kabiny i zabudowy

Specyficzna konstrukcja ciężarówek marki Tatra od lat pozostaje w kręgu zainteresowania pozaeuropejskich klientów. Teraz zaś tylko się to potwierdziło, za sprawą bardzo dużego zamówienia z Brazylii.

Brazylijczycy zażyczyli sobie 56 podwozi typu 4×4 oraz 6×6, które następnie, już w Ameryce Południowej, otrzymują opancerzone kabiny oraz wojskowe zabudowy. Część z nich pozostanie w Brazylii, służąc tamtejszej armii, natomiast pozostałe Brazylijczycy odsprzedadzą dalej, już jako gotowe pojazdy.

Co też ważne, południowoamerykańskie pojazdy mają być Tatrami „z krwi i kości”. Otrzymają one więc rurowe ramy z wahliwymi półosiami, a także silniki oraz skrzynie biegów własnej, czeskiej produkcji. Oczywiście mowa tu o jednostkach widlastych i chłodzonych powietrzem, niestety niedostępnych już dla cywilnych odbiorców z Europy.

Brazylijczycy złożyli też jedno zamówienie dodatkowe, opiewające na trzy gotowe ciężarówki z serii Terra. Samochody te zostaną wyprodukowane w wersji 8×8, a proces zabudowy zostanie przeprowadzony w Niemczech. Podwozia wzbogaci się tam o specjalne kontenery hakowe, służące do konstruowania mostów pontonowych.

Jako ciekawostkę jeszcze dodam, że to niejedyne pozaunijne zamówienie, które zdołała zdobyć Tatra. W międzyczasie podpisano też umowę z armią turecką, która zamówiła 46 podwozi pod ciężkie, wojskowe holowniki. I co ważne, jest to pierwsze tego typu zamówienie, jakie Tatra kiedykolwiek zdobyła w Turcji.

Więcej o ciężarówkach marki Tatra przeczytacie tutaj.

Poniżej: Tatra 8×8 jako ciężki, wojskowy holownik