rekrutuj 40ton665
Opublikowane 28 Wrzesień, 2017

Tatra Phoenix ze wszystkimi ośmioma kołami skrętnymi – jest to podwozie pod szwajcarski dźwig

tatra_8_kol_skretnych_4

Uwaga, zanim napiszesz, że to DAF CF z innym znaczkiem, sprawdź poniższy tekst:

Tatra chce mocno wejść na polski rynek ciężarówek specjalistycznych – co Czesi mogą nam zaoferować?


Za sprawą wahliwych półosi oraz rurowej ramy, Tatra Phoenix wyróżniała się dotychczas wyjątkowymi właściwościami terenowymi oraz niedoścignioną wytrzymałością. Teraz natomiast Czesi dodają do tego coś jeszcze, mianowicie wspaniałą zwrotność. Okazało się bowiem, że model Phoenix Euro 6 można zamówić także w wersji ze wszystkimi ośmioma kołami skrętnymi.

Pełne oznaczenie tej konfiguracji to Tatra Phoenix T 158-8P6R41.27ZA 8×8.1R. Mamy tutaj więc podwozie z napędem na osiem kół, a do tego wszystkie osiem kół może się skręcać. Dwie pierwsze robią to w sposób klasyczny, a więc przy pomocy układu mechanicznego, natomiast dwie ostatnie skręcają się przez układ elektryczno-hydrauliczny. Co też istotne, tylne koła można skręcać na trzy sposoby. W trybie automatycznym ustawiają się one w innym kierunku, niż koła przednie, co oczywiście zmniejsza promień zawracania. W trybie jazdy bokiem wszystkie osiem kół skręci się o maksymalnie 21 stopni w tym samym kierunku i ciężarówka będzie poruszała się bokiem, niczym krab. Kiedy zaś włączymy tryb ręczny, sterowanie trzecią lub czwartą osią będzie niemalże dowolne.

Krótki film, a pod nim kontynuacja tekstu:

Przełączanie poszczególnych trybów sterowania możliwy jest przy prędkości do 5 km/h, natomiast korzystanie ze wszystkich układów skrętu pozostaje możliwe aż do osiągnięcia 50 km/h. Ponadto przed ruszeniem w trasę kierowca powinien dokonać sprawdzenia sprawności wszystkich trybów, co zajmuje około 15 sekund. Po co natomiast komuś taka nietypowa Tatra? To czteroosiowe podwozie trafi teraz do Szwajcarii, gdzie zostanie przekształcone w samobieżny żuraw. Autorem tej zabudowy będzie szwajcarska firma Hodel Betriebe.

Poniżej, od góry: osie skręcone w trybie automatycznym, osie skręcone w trybie jazdy bokiem oraz przykład ustawienia kół w trybie całkowicie ręcznym.

tatra_8_kol_skretnych_3 tatra_8_kol_skretnych_2 tatra_8_kol_skretnych_1

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Elo Elo 5-2-0 napisał(a):

  Elo Elo 5-2-0
  nie No poprostu muszę to napisać, bo nie zasnę!
  Dlaczemu na zdjęciu jest daf cf z jakimś czerwonym znaczkiem?
  Pozdrawiam

 2. krecik napisał(a):

  szkoda, że nie ma filmów na YT. z tym jak to jeździ

 3. Stefan napisał(a):

  I co z tego ze ma znaczek ;; Tatra;;; a gdzie :: Jelcz;; lub ;; star;; z znaczkiem ,,, co tak przezywasz jak młody rolnik podorywkę !

 4. egon napisał(a):

  jeżdziłem kiedyś tatra 148 s 3 i nie wspominam tego dobrze ,

 5. OceanRace napisał(a):

  Przynajmniej czesi coś osiągnęli a co niektórzy marudza bo Tatra współpracuje z Daf a przynajmniej mają swoją marke

 6. Wywrotowiec napisał(a):

  Kozaki,az sie “sasiedzi” przypominaja 🙂

 7. kazah napisał(a):

  “Dlaczemu na zdjęciu jest daf cf z jakimś czerwonym znaczkiem?… Jak ja bym umiał napisać prozą, o Tatrze jak się tym poroszać w terenie, to ja bym napisał…

 8. dono napisał(a):

  Majac cztery niezalezne osie na przegubach mozna takie cuda robic bez wiekszych problemow. Piekne!

Odpowiedz