Tatra Phoenix z nową twarzą i napędem Euro 6, czyli silniki z MX-11 i MX-13 oraz kabina z nowego DAF-a CF

tatra_phoenix_euro6_2

Czeska Tatra prezentuje kolejne wydanie swojej najnowszej i najnowocześniejszej ciężarówki, czyli produkowanego od 2011 roku modelu Phoenix. W odmłodzonym wydaniu Phoenix wyróżnia się przede wszystkim innym designem kabiny, dobrze znanym nam już za sprawą ostatniej generacji DAF-a CF. Właśnie z holenderskiej ciężarówki pochodzi bowiem ta szoferka, podobnie zresztą jak silniki MX-11 oraz MX-13, które są oczywiście zgodne z Euro 6.

Phoenix Euro 6 dostępny jest w wersji 4×4, 6×4, 8×6 oraz 8×8. To ostatnie wydanie można też kupić w specjalnej wersji rolniczej, która bez problemu potowarzyszy traktorom na grząskim i rozmokłym terenie. Ponadto z czasem do gamy dołączy także Phoenix w wersji 10×10, który będzie konstrukcją do naprawdę ciężkich prac wykonywanych poza publicznymi drogami.

Osoby, które myślą, że Tatra Phoniex to DAF CF z innym znaczkiem, bardzo się mylą. Niezależnie od napędu, ciężarówka wyposażona jest w czeskie podwozie o doskonałych właściwościach terenowych oraz niedoścignionej wytrzymałości. Przewiduje ono nawet tradycyjne dla Tatry ukośne ustawienie kół w tzw. pozytywie. Na takich specjalistycznych podwoziach montuje się kabiny i silniki od DAF-a, natomiast skrzynie biegów dostawcza ZF lub Allison.

Od 2011 roku model Phoenix sprzedał się w około pięciuset egzemplarzach. Spora część z nich była maszynami o nietypowej konfiguracji, opracowanej na specjalne zamówienie poszczególnych klientów.

tatra_phoenix_euro6_3tatra_phoenix_euro6_1