Tatra Phoenix do nauki jazdy w szkole średniej – zmontowali ją sami uczniowie

Coraz więcej szkół zawodowych wzbogaca się o własne ciężarówki do nauki jazdy, pozwalające uczniom na zdobycie prawa jazdy kategorii C (polski przykład pokazywałem tutaj). Technikum z czeskiego miasta Kopřivnice wyróżniło się natomiast w tym temacie, gdyż właśnie odebrało nową Tatrę z napędem 4×4, zmontowaną uprzednio przez uczniów tej samej szkoły.

To oficjalnie pierwsza tatra Phoenix, która będzie służyła jako samochód do nauki jazdy. Trudno się temu zresztą dziwić, wszak mowa o naprawdę specjalistycznej i bardzo drogiej konstrukcji, opartej na ramie rurowej i niezależnym zawieszeniu. Dlaczego natomiast technikum z Kopřivnicy nie wybrało jakiegoś prostszego i bardziej szosowego pojazdu? Odpowiedź jest prosta – szkoła znajduje się ledwie półtora kilometra od fabryki Tatry, przez co oba podmioty współpracują ze sobą, chociażby w zakresie praktyk uczniowskich.

Właśnie w ramach tych praktyk uczniowie otrzymali do zmontowania Tatrę Phoenix Euro 6, w formie krótkiego, dwuosiowego podwozia z napędem 4×4. Osobiście skręcali układ niezależnego zawieszenia, łączyli osie z ramą rurową, a także umieszczali na podwoziu kabinę, kupowaną dla tego modelu od DAF-a. Następnie dokładnie ten sam pojazd trafił do ich szkoły, jako oficjalna ciężarówka do nauki jazdy. Umożliwi to zdobycie kategorii C jeszcze przed zakończeniem edukacji, kształcąc nowe pokolenie kierowców i mechaników.

Poniżej możecie zobaczyć krótkie nagranie wyemitowane przez lokalną telewizję Pokazuje ono proces montażu ciężarówki przez uczniów, a także oficjalne przekazanie Tatry w fabrycznej hali.