Tatra Phoenix dla turystycznego przewoźnika z Chile – wwiezie pasażerów na wysokość 5700 metrów

Wyjątkowe właściwości jezdne Tatry zostały doceniony w bardzo dalekim zakątku świata. Zamówienie na czeską ciężarówkę przyszło aż Chile, gdzie znajduje się słynna pustynia Atakama.

W chilijskich warunkach, Tatra posłużyła za podwozie dla turystycznego autobusu. Samochód otrzymał w tym celu włoską zabudowę, która pomieści do 34 pasażerów. W takiej konfiguracji pojazd pozwoli na bezpieczne zwiedzanie pustyni, wwożąc turystów na wysokość 5700 metrów ponad poziomem morza.

Bazą całej konstrukcji jest Tatra Phoenix w wersji eksportowej. W przeciwieństwie do modelu kierowanego na rynek unijny, kabina pochodzi tutaj ze starszej generacji DAF-a CF, a silnik nie jest zgodny z normami emisji spalin Euro 6. Konkretnie mowa tutaj o jednostce Paccar MX-13, rozwijającej 460 KM i również pochodzącej z DAF-a.

Niech jednak te dafowskie elementy Was nie zwiodą. Pod pasażerskim nadwoziem kryją się bowiem elementy typowe dla Tatry – jest to rama rurowa, a także połączone z nią, wahliwe półosie (schemat powyżej). Dzięki temu układowi wyjątkowo trudno doprowadzić do sytuacji, w której koła nie dotykają ziemi. To natomiast przekłada się na wspaniałą trakcję i bardzo pewną jazdę w terenie.

Opisywany pojazd ma napęd 8×8, a pierwsza, druga oraz czwarta oś zostały wyposażone w układ skrętu. Ponadto chilijska Tatra otrzymała układ centralnego pompowania opon oraz cztery kamery, ułatwiające obserwowanie przestrzeni wokół pojazdu. Jedna z nich bazuje na podczerwieni i zapewni odpowiednią widoczność także po zmroku.