OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 25 Marzec, 2019

Tatra Phoenix 8×8 z niemal 28-tonową ładownością – czesko-holenderski konkurent dla MAN-a TGS 50.500

W nawiązaniu do tekstu:

MAN dostarczył setną ciężarówkę Euro 6 z 50-tonowym podwoziem 10×8 – to wyjątkowo zwrotny pojazd

MAN TGS 50.500 z napędem 10×8, dedykowany na rynek holenderski, wzbudził u Was ostatnio ogromne zainteresowanie. Przyjrzyjmy się więc teraz jego czeskiemu konkurentowi, który ma zostać zaprezentowany na nadchodzących, holenderskich targach Transport Compleet Hardenberg.

Czeską, a właściwie czesko-holenderską odpowiedzią na MAN-a jest Tatra Phoenix w wersji 8×8. Samochód ten łączy kabinę, 480-konny silnik i skrzynię biegów z DAF-a, a także ramę rurową, zawieszenie i osie konstrukcji Tatry. W ten sposób powstała więc ciężarówka o świetnych właściwościach terenowych i bardzo charakterystycznym wyglądzie.

W tej ostatniej kwestii uwagę zwraca rekordowo wysoko zawieszona kabina. Związane jest to z faktem, że zamiast typowej ramy z dwiema podłużnicami mamy tutaj idącą przez środek ramę rurową. Taka konstrukcja wymusza umieszczenie silnika całkowicie nad podwoziem, a to w efekcie wymaga wyższego zawieszenia kabiny.

Co jednak jest w tym pojeździe najważniejsze, to parametry tonażowe. Bo choć Tatra Phoenix 8×8 posiada zaledwie osiem kół, w tym sześć skrętnych, w holenderskich warunkach może zostać zarejestrowana na aż 46 ton DMC. Wynika to z odpowiedniego rozstawienia osi, wyraźnie widocznego na zdjęciach. Jeśli natomiast chodzi o ładowność, to wynosi ona aż 27,8 tony, przy zaledwie 18,2 tony masy własnej.

Jest to wynik naprawdę świetny, zwłaszcza jeśli porównamy go ze wspomnianym MAN-em. Model TGS 50.500 ma podwozie pięcioosiowe, napęd przekazuje w układzie 10×8 i rejestruje się go na aż 50 ton DMC. Jego masa własna jest jednak na tyle wysoka, że ładowność zostaje “tylko” 28,3 tony. Innymi słowy, załadujemy tutaj tylko o 500 kilogramów więcej, niż na czteroosiową Tatrę.

Dołączone do tekstu zdjęcia opublikowała firma Sent Wannige, jeden z autoryzowanych przedstawicieli Tatry na Holandię. To właśnie ten dealer dostarczy opisywaną Tatrę na wspomniane na wstępie targi.