Tatra 815 TerrNo1 po kompletnym tuningu wnętrza – audio, wygłuszenie i tapicerka

Tatra 815 to jeden z ostatnich pojazdów, których spodziewałbym się w polskim warsztacie tuningującym wnętrza. Nie da się bowiem ukryć, że nawet bardzo późne egzemplarze tego modelu – znane też pod nazwą TerrNo1 – są sprzętem o bardzo klasycznym i specjalistycznym charakterze, a do tego po prostu rzadko spotkamy je na drogach.

A jednak, niedawno w Polsce zrealizowano projekt, którego obiektem była właśnie Tatra 815 TerrNo1. Konkretnie było to 14-letnie podwozie z urządzeniem hakowym, które przyjechało do naszego kraju w ramach przechodzenia kompletnej renowacji. Ciężarówka miała już wówczas nowy lakier i przód kabiny przełożony z najnowszych egzemplarzy, natomiast warsztat Pro Audio Tychy miał zająć się stroną wewnętrzną. Była to zarówno instalacja wysokiej klasy sprzętu grającego, jak i wymiana tapicerki.

Co ciekawe, terenowy hakowiec po prostu nie zmieścił się do warsztatu, więc przebudowa wnętrza musiała rozpocząć się od demontażu kompletnej kabiny. Zdjęta z ramy szoferka wjechała do budynku na specjalnym wózku, a następnie ruszyły kolejne prace rozbiórkowe, tym razem dotyczące wyposażenia wnętrza. Wszelkie plastiki i elementy tapicerskie zostały usunięte, by umożliwić ponowne wygłuszenie kabiny, z wykorzystaniem renomowanych produktów marki Dynamat. Dzięki temu w zmodyfikowanej kabinie nie tylko zrobiło się ciszej, ale też łatwiej będzie docenić jakość nowego nagłośnienia.

Na to nagłośnienie złożył się zestaw głośników marki Helix, o łącznej mocy RMS 1200 Watt. Wśród nich znalazł się między innymi głośnik basowy, do tego konieczne było zastosowanie dwóch wzmacniaczy, a sercem całego systemu został dotykowy radioodtwarzacz marki Sony. Jak natomiast całe to wyposażenie rozmieszczono w kabinie Tatry? Jak łatwo się domyślać, fabryczne mocowania na tak rozbudowany sprzęt audio po prostu nie istniały. Zrobiono je więc od podstaw, łącząc to z nową tapicerką i rozbudowanym oświetleniem.

Podkreślam, że wszystkie te modyfikacje przeprowadzono w kabinie wywodzącej się jeszcze z początku lat 80-tych, z ustawioną niemal poziomo kierownicą, manualną skrzynią biegów i ogromnym tunelem silnika, stworzonym z myślą o chłodzonej powietrzem, 12,7-litrowej „V-ósemce”. Mówiąc więc krótko, mamy tutaj wyjątkowe połączenie klasyki z nowoczesnym wyposażeniem. A jak prezentują się przy tym poszczególne elementy wnętrza, to możecie zobaczyć poniżej, na galerii zdjęć opublikowanej przez Pro Audio Tychy:

Dla porównania, fabryczne miejsce pracy w Tatrze 815 TerrNo1: