OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 15 Kwiecień, 2019

Tatra 815, która od 2010 roku pracuje na Hawajach, pełniąc rolę cysterny w lokalnej straży pożarnej

Na swoim oficjalnym, facebookowym profilu firma Tatra udostępniła dzisiaj zestaw zaskakujących zdjęć. Są to fotografie prezentujące wóz strażacki z Hawajów, właśnie na podwoziu tego czeskiego producenta. Przyjrzyjmy się więc tej ciężarówce nieco bliżej, wyjaśniając skąd wzięła się ona aż na Oceanie Spokojnym.

Żółty, hawajski wóz to Tatra 815 Force z 2010 roku. Samochód ten posiada napęd typu 6×6 oraz 400-konny silnik amerykańskiej marki Cummins. Podwozie składa się natomiast z typowej dla Tatry ramy rurowej oraz wahliwych półosi. Nie brakuje też fabrycznego systemu zdalnego regulowania ciśnienia w oponach. Wszystko to zapowiada więc świetne właściwości terenowe, w związku z którymi Hawajczycy zdecydowali się właśnie na czeskie podwozie.

Opisywany samochód służy w miejscowości Lahania, na zachodnim wybrzeżu hawajskiej wyspy Maui. Teren jest odwiedzany przez bardzo duże ilości turystów, co wiąże się z doskonale rozwiniętą ofertą noclegową. Nie brakuje przy tym hoteli otoczonych przez dziką przyrodę, zwłaszcza w związku z bliskością Rezerwatu Leśnego Zachodniego Maui. Dlatego strażacy potrzebują tam wyjątkowo mobilnego sprzętu, zdolnego wjechać w każdy teren.

Tatra otrzymała przy tym specjalistyczną rolę, mianowicie pełni w swojej jednostce funkcję cysterny. Jest to swoją drogą rzecz bardzo nietypowa, jako że zbiorniki zabudowy są tutaj znacznie mniejsze, niż w cysternach spotykanych powszechnie w Polsce. Mieszczą one zaledwie 7570 litrów (2000 galonów) wody oraz 189 litrów (50 galonów) piany. Z drugiej zaś strony, choć jest to cysterna, na pokładzie znajdziemy także rozbudowane schowki na dodatkowe wyposażenie, własną pompę strażacką oraz armatkę wodną.

Co też ciekawe, za przygotowanie całego pojazdu odpowiadała firma SVI Trucks z amerykańskiego stanu Kolorado. Wszystko oczywiście może być związane z faktem, że Hawaje też są jednym z amerykańskich stanów, a więc w specjalistyczny sprzęt zaopatrują się w innych częściach USA.

Przy okazji warto też wyjaśnić jak to się stało, że Amerykanie w ogóle słyszeli o Tatrach i zdają sobie sprawę z ich fantastycznych właściwości terenowych. W tym celu warto cofnąć się do roku 2003, gdy Tatra została przejęta przez amerykańską firmę Terex. Do Stanów Zjednoczonych zaczęto wówczas importować Tatry, oferując je jako sprzęt do pracy w najtrudniejszych warunkach. Powstała w tym celu nawet osobna marka American Truck Company (ATC), która sprzedawała de facto Tatry z innym, amerykańskim znaczkiem.

Cała ta historia nie trwała zbyt długo, jako że już w 2006 roku Tatra została przez Terexa sprzedana. Trafiła ona wówczas z powrotem w czeskie ręce, natomiast Amerykanie wycofali się z inwestowania w Czechach. Niemniej pewne kontakty w Ameryce udało się utrzymać i Tatra współpracowała później między innymi z firmą Navistar, przy tworzeniu pojazdów dla amerykańskiej marki. Dzisiaj natomiast Tatra bardzo blisko współpracuje z amerykańskim koncernem Paccar, do którego należą DAF, Kenworth oraz Peterbilt.

Źródło zdjęć: SVI Trucks