OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Styczeń, 2019

Także Vlantana sprawdzi ciężarówki na gaz – na testy trafiła Scania R410 Highline w wersji na CNG

Boom na gazowe ciężarówki dotarł także na Litwę. Na test tego typu pojazdów zdecydowała się firma Vlantana, tak samo dobrze znana, co ciesząca się kiepską reputacją.

Jak twierdzi Scania, jest to pierwszy test gazowej ciężarówki w całej litewskiej branży. Co natomiast najciekawsze, Vlantana zdecydowała się na ciągnik zasilany gazem ziemnym w formie sprężonej. Znany jest on pod skrótem CNG i zapewnia niestety bardzo ograniczony zasięg.

Scania R410 CNG, dokładnie taka jak na testach u Vlantany, przejedzie na jednym tankowaniu około 500 kilometrów. Dla porównania, ciągnik ze zbiornikami na gaz płynny, czyli na tak zwane LNG, może przejechać 2-3 razy tyle. Z drugiej strony, CNG jest paliwem stosunkowo łatwo dostępnym. Na Litwie znajduje się dziewięć stacji z takim paliwem, podczas gdy pierwsza stacja z LNG pojawi się dopiero za kilka miesięcy.

W każdym razie, trzeba się spodziewać, że gazowa ciężarówka Vlantany nie zajedzie daleko. Ciężarówka będzie kursowała w ruchu lokalnym, raczej nie opuszczając samej Litwy. Firma ma mieć jednak spore korzyści, głównie z uwagi na cenę paliwa. W litewskich warunkach, CNG kosztuje bowiem o 40 proc. mniej niż olej napędowy.