Także Vlantana będzie teraz wywoziła z Polski ładunki rosyjskimi ciężarówkami, pod logo Vlantrans?

vlantana_vlantrans_witd_katowice_1

Jeszcze niedawno tylko przyglądaliśmy się skandynawskim narzekaniom na firmy Girteka oraz Vlantana, teraz niestety ponarzekać na nie możemy także i my. Po kilku komunikatach dotyczących nielegalnego wywożenia z Polski ładunków przez zarejestrowane w Rosji ciężarówki Girteki, czas bowiem na debiut w tej roli firmy Vlantana, a konkretnie jej rosyjskiej spółki Vlantrans. Zapraszam do lektury komunikatu WITD w Katowicach:

Kolejne dwie próby wykonania międzynarodowego transportu drogowego przez rosyjskich przewoźników, nieposiadających wymaganego zezwolenia, wykryli w ostatnich dniach inspektorzy z częstochowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

Kontrole miały miejsce 27 maja i 5 czerwca 2015 r. na drodze krajowej nr 1 w Częstochowie. W obu przypadkach inspektorzy wezwali kierowców do okazania zezwoleń i dokumentów przewozowych i w efekcie otrzymali zezwolenia na przewóz dwustronny i tranzytowy oraz listy przewozowe CMR, które – jak się później okazało – były fałszywe. Wynikało z nich, że wykonywany jest tzw. przewóz dwustronny na trasie Rosja – Włochy w pierwszym przypadku i Polska – Rosja w drugim przypadku, na który stosunkowo łatwo jest uzyskać zezwolenie. Po zweryfikowaniu prawdziwości tych dokumentów u nadawcy towaru, wskazanego na opakowaniach przewożonego ładunku (którym w obu przypadkach okazali się być polscy przedsiębiorcy) i uzyskaniu drogą elektroniczną autentycznych listów przewozowych, inspektorzy ujawnili, iż w rzeczywistości wykonywany jest przewóz do/z kraju trzeciego, na który kontrolowani przewoźnicy nie posiadali wymaganych zezwoleń.

Próba wprowadzenia w błąd polskich służb kontrolnych nie powiodła się – inspektorzy wszczęli wobec przewoźników postępowania administracyjne, a na poczet przewidywanej kary pobrali kaucję, która wyniosła każdorazowo 10 tysięcy złotych. Za brak wymaganych dokumentów zapłacili też kierowcy – każdy z nich dostał mandat wysokości 500 zł.

Z uwagi na brak wymaganych zezwoleń inspektorzy nie dopuścili do dalszego wykonywania transportu, kierując pojazdy na wyznaczony parking strzeżony, do czasu uzyskania przez przewoźników wymaganych uprawnień.

vlantana_vlantrans_witd_katowice_2 vlantana_vlantrans_witd_katowice_3