Tak projektowano nowe ciężarówki w latach 70-tych – efekt został z nami aż do dzisiaj

Premiera Scanii serii 2 miała miejsce dokładnie cztery dekady temu. To więc oznacza, że proces jej projektowania musiał rozpocząć się ponad 40 lat temu. Jeszcze w latach 70-tych, gdy komputery przemysłowe nadal zajmowały całe pomieszczenia.

Jak wyglądał proces projektowania tego pojazdu, możecie zobaczyć na powyższym filmie. To oficjalne nagranie firmy Scania, prezentujące „Projekt 6060”, jak w owym czasie roboczo nazywano serię 2. Widać tutaj prace nad modelami, projektowanie podzespołów na papierze, czy przeprowadzanie najróżniejszych testów. Były to między innymi testy zderzeniowe, pomiary hałasu, czy jazdy w najtrudniejszych warunkach.

Z dzisiejszego punktu widzenia wszystko to może wydawać się bardzo odległą epoką. Co jednak ciekawe, podzespoły widoczne na filmie nadal da się spotkać na drogach. Spora część, w tym zwłaszcza nadwozia, odziedziczyła seria 3, produkowana aż do 1995 roku. Sam za siebie mówi na przykład sposób regulacji kierownicy, widoczny na filmie od 8:40 i doskonale znany wszystkim kierowcom późniejszym „trójek”.

Scania podkreśla też, że seria 2 była dla niej pojazdem przełomowym. To właśnie od niej rozpoczęto budowanie ciężarówek w procesie modułowym. Te same podzespoły, a przede wszystkim te same kabiny, zaczęły być wykorzystywane w pojazdach kilku typów. Złożyły się one na rodziny P, G, R oraz T, co dokładnie widać na filmie, od 1:47. System ten stosuje się do dzisiaj, choć niestety „T” zniknęło z oficjalnej oferty.