Tak GITD testowało nowe fotoradary – pomiary na lotnisku, także z ciężarówkami

Toruńskie lotnisko aeroklubu przez lata było miejscem spotkań miłośników tuningu. To właśnie tam prezentowano Golfy, Kadetty i Escorty z modnymi wówczas spojlerami. Tymczasem w miniony piątek, kilkanaście lat po ostatnich zlotach, miało miejsce wydarzenie o wręcz przeciwnym charakterze. Również na lotnisku pod Toruniem prowadzono testy najnowszych urządzeń do karania kierowców.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a konkretnie jego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, szuka obecnie dostawcy dla nowych fotoradarów. Mają to być urządzenia do rejestracji wykończeń, a także do automatycznej identyfikacji pojazdów poprzez numery rejestracyjne. Ich działanie ma obejmować co najmniej trzy pasy ruchu, kamera ma umożliwiać pracę w godzinach nocnych, a do tego konieczne jest rozpoznawanie samochodów o różnym tonażu, podlegających innym limitom prędkości.

By sprawdzić działanie fotoradarów w praktyce, GITD przeprowadziło w piątek wielogodzinne testy. Łącznie wykonano w ten sposób ponad tysiąc zdjęć, symulowano najróżniejsze sytuacje drogowe, a także prowadzono pomiary w dzień i w nocy. Was na pewno zainteresuje też fakt, że w próbach uczestniczyły nie tylko auta osobowe, ale też ciężarówki. Były to szkoleniowe MAN-y TGL, widoczne na poniższym nagraniu: