Tachograf VDO DTCO 4.0 zdobył homologację – co w praktyce zmieni to nowe urządzenie?

W nawiązaniu do tekstu:

Tachograf VDO DTCO 4.0. z funkcją zdalnej kontroli – trwają już przygotowania do jego użytku

Nowy generacja tachografów VDO jest już nie tylko gotowa do produkcji, ale też dopuszczona do użytku. Urządzenie zdobyło bowiem oficjalną homologację i może być już montowane do ciężarówek.

VDO DTCO 4.0 spełnia wymagania, które będą obowiązywały od połowy czerwca bieżącego roku. Mamy tutaj więc funkcję zapisywania lokalizacji pojazdu, poprzez systemy satelitarne GPS, Galileo oraz Glonass. Położenie pojazdu rejestrowane na początku oraz końcu dnia pracy, a także co trzy godziny jazdy.

Kolejna funkcja to możliwość przeprowadzania zdalnych kontroli. Jest ona realizowana za pośrednictwem anteny krótkiego zasięgu DSRC, mogącej przekazać informacje na przykład do radiowozu. Dla bezpieczeństwa, wszystkie dane są szyfrowane. Nie znajdziemy też w nich konkretnych zapisów dotyczących czasu pracy.

Co więc zostanie przesłane do radiowozów? Mogą to być dane dotyczące samego urządzenia, w tym między innymi kalibracji, przerw w zasilaniu, niepoprawnego działania czujników, prób złamania zabezpieczeń, czy konfliktów danych. Służby zdalnie sprawdzą też rejestrowaną w danym momencie prędkość, czy ustawienia zegara.

Dodam, że nad urządzeniem nowego typu pracuje także firma Stoneridge. Wstępnie opisywałem je w tym artykule.