Tachograf od czterech dni zapisywał odpoczynek – w tym czasie ciężarówka uczestniczyła w drogowej kolizji

odpoczynek_od_4_dni

Pracując na miejscu kolizji drogowej, funkcjonariusze WITD Łódź trafili na rzecz co najmniej niecodzienną. Ciężarówka uczestniczyła w tym zdarzeniu, znajdując się przy tym w ruchu, a jednocześnie jej tachograf zapisywał odpoczynek od… czterech dni. Przeczytacie sami, oto inspekcyjny komunikat:

17.01.2018r. doszło do kolizji drogowej na drodze krajowej nr 91, w powiecie piotrkowskim. W zdarzeniu brał udział pojazd ciężarowy. Na prośbę Policji z Piotrkowa Trybunalskiego Inspektorzy WITD w Łodzi z Oddziału terenowego w Piotrkowie Trybunalskim dokonali pobrania danych z tachografu pojazdu ciężarowego.

Po analizie informacji stwierdzono, że w pojeździe od dnia 13.01.2018r. do czasu zdarzenia, tj. do dnia 17.01.2018r., w tachografie cyfrowym rejestruje się odpoczynek! Ponadto kierowca nie posiadał przy sobie karty kierowcy. W trakcie próby ustalenia okoliczności zdarzenia, kierujący pojazdem z rozbrajającą szczerością zeznał, że zapomniał zabrać kartę kierowcy i położył magnes na czujniku ruchu zainstalowany w skrzyni biegów, aby w tachografie rejestrował się odpoczynek. Przyznał się tym samym do nieposiadania wymaganych dokumentów i świadomej manipulacji urządzeniem rejestrującym!

W trakcie czynności kontrolnych kierowca przekazał magnes Inspektorom, którzy zabezpieczyli go jako dowód w sprawie. Z powyższych czynności sporządzony został protokół, na kierowcę nałożono mandaty karne, natomiast w stosunku do przedsiębiorcy odpowiedzialnego za przewóz wszczęto postępowanie administracyjne.

Po zakończeniu czynności przez Inspektorów ITD oraz Funkcjonariuszy Policji pojazd usunięto na parking strzeżony, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oby jak najmniej takich kierowców na naszych drogach!