rekrutuj 40ton665
Opublikowane 20 Wrzesień, 2017

Ta naczepa obniży spalanie o 25 proc., mając m.in. obniżany dach, rozciągane drzwi i napędzaną oś

naczepa_schmitz_transformers_1

Odpowiednio skonstruowana naczepa pozwoli obniżyć zużycie paliwa o aż 25 proc. – tak twierdzi firma Schmitz Cargobull, która zaprezentowała pojazd o nazwie Transformers.

Transformers to efekt aż czterech lat prac. Ze Schmitzem współpracowały tutaj takie firmy, jak DAF, Volvo, Van Eck, czy Bosch, a do tego doszło wsparcie organizacji IRU, licznych naukowców, czy nawet Komisji Europejskiej. Ta ostatnia przeznaczyła na omawiany projekt ponad 5 milionów euro. Na czym jednak polega magia tego pojazdu i skąd wziął się 25-procentowy wynik? Tak duża oszczędność paliwa jest zasługą zastosowania licznych nowinek technicznych. Przykłady dwóch z nich opiszę poniżej.

naczepa_schmitz_transformers_4

naczepa_schmitz_transformers_3

Jeśli chodzi o aerodynamikę, to mamy tutaj wyraźnie pochyły dach oraz rozkładane dyfuzory na tylnych drzwiach. Coś takiego pozwala obniżyć zużycie paliwa o nawet 9 proc., choć oczywiście ogranicza praktyczność. Dlatego też, na potrzeby transportu wyższego ładunku, dach zawsze będzie mógł pójść w górę, tylne drzwi się rozciągną, a spod plandeki wysunie jej się druga warstwa. Kiedy natomiast znowu załadujemy coś niższego, naczepa wróci do swojego pochyłego kształtu.

Druga sprawa to elektryczny silnik, który napędza oś naczepy i odciąża ciągnik. Silnik ten nie zużywa ani grama oleju napędowego, a przy tym sprawia odciążony ciągnik potrzebuje paliwa o około 6 proc. mniej. Skąd jednak ten elektryczny silnik bierze swoją energię? Jest ona odzyskiwana z procesu hamowania i zbierana w bateriach umieszczonych pod podwoziem.

naczepa_schmitz_transformers_2

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 13 komentarzy

 1. zzx napisał(a):

  ciekawe dokąd ten nasz świat zmierza z jednej strony “ekologia” z drugiej ładunki przystosowane do standardowych naczep a może trzeba kłaść nacisk na większą płynność ruchu – np.zielona fala, lepszej jakości nawierzchnie itp bajery.

 2. 64-QAM napisał(a):

  Ciekawe ile ważą te wszystkie bajery i o ile ładowność tej naczepy jest zmniejszona i czy to się sumarycznie opłaca.

 3. Lubuszanin napisał(a):

  Ciekawy projekt. Szczególnie zastanawia ten silnik elektryczny napedzajacy przyczepę.

 4. DeadMan napisał(a):

  Sam naped z bateriami pewnie bedzie wazyl 2-3t wszystkie graty aerodynamiczne 0,5-1t, do tego jeszcze osprzety itd to wyjdzie, ze ladownosc zestawu wyjdzie 18-20t, mniej niz na Tandemie

 5. hmmm napisał(a):

  w UK bardzo popularne są naczepy z dachem “łukowym” fajnie to wygląda!! i pewnie też obniża zużycie paliwa ale trzeba brać też pod uwagę, że tam wysokość pojazdów/ (naczep) może być znacznie wyższa (chyba nawet do 5,5 m tej najwyższe) i przez to straty w pojemności naczepy są znacznie mniejsze nawet jak zastosuje się dach w kształcie łuku.

  Swoją drogą dlaczego w Europie (kontynentalnej max wys pojazdów to tylko 4 metry?

  • Berto42 napisał(a):

   Max 5m kolego. Odnosnie tych “Garbòw” wyglada to ochydnie tak samo jak brazylijski tuning. Dlaczego w Europie 4 m “-a bo u germanica jest 4 i tyle”. W Szwecji mogę sie mylić jest 4.5 m a we Francji 4.20 możesz śmigać. Szerokości

 6. Michał napisał(a):

  pierwiastki do produkcji baterii wydobywane w kanadzie ktora nie ma takich strasznych norm ochrony srodowiska a pozniej przetwarzane na baterie gdzies w chinach gdfzie ekologia to napis na pralce, ot i tyle tej ekologi w calej elektrycznej technologi

 7. patryk napisał(a):

  Filipie myślę, że z tą drugą warstwą plandeki która sie rozwinie po podniesieniu to jakiś fake info lub domysł. Skoro na zdjęciu widać że kąt opuszczenia dachu naczepy jest taki sam jak kąt widoczności burt. Więc jak podniesie sie dach na równo to wszystkie burty będą widoczne tak jak to wygląda z przodu. Więc dodatkowa warstwa jest zbędna na pierwszy rzut oka i moją własną dedukcje.

 8. Piotrek14epal napisał(a):

  A najstarszy i w oczach szefa najlepszy szofer dostanie to aerodynamiczne cacko i jak już raz dach podniesie to już nie opuści bo “ja se rencow nie będę wyrywał żeby tom blandeke spuścić” 🙂

 9. dono napisał(a):

  Akurat w najglupszym miejscu dali naped. Przednia i tylna os powinna byc podnoszona do jazdy na pusto, a naped na srodek. No i ten most napedowy. Przeciez teraz robi sie silniki w piastach kol.

Odpowiedz